Prawo

Mateusz Morawiecki: PPK powinno być wpisane w konstytucję

Wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. East News

Mateusz Morawiecki podczas exposé wygłoszonego 19 listopada w Sejmie zaapelował o zmianę Konstytucji i wpisanie do niej gwarancji prywatnej własności środków zgromadzonych w PPK i IKE.

Jak powiedział premier, dzięki wpisaniu PPK i IKE do konstytucji obywatele powinni odzyskać zaufanie do systemu emerytalnego. Mateusz Morawiecki odniósł się także do historii OFE. Jak zauważył, program nie spełniał "normalnych standardów".

Premier stwierdził, że rząd chce dać obywatelom wybór. Albo pieniądze z OFE zostaną uznane za prywatne środki gromadzone na emeryturę albo zostaną przekazane jako składka do konta w ZUS. - Nie ma systemu emerytalnego bez zaufania - powiedział Mateusz Morawiecki.

Podczas exposé Mateusz Morawiecki chwalił program PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych. - To korzyść dla przyszłych emerytów, zmotywowanie pracowników, pracodawców oraz stabilny program oszczędzania środków - tłumaczył. 

Premier zapewnił, że pieniądze, które trafiają do programu PPK są w pełni prywatne i dziedziczone. Mimo to Polacy są nieufni wobec nowego systemu. - Naprawmy to wspólnie. Zmieńmy Konstytucję tak, by zagwarantować prywatną własność środkó zgromadzonych w PPK i IKE - powiedział w Sejmie.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?