Nieruchomości

Coraz mniej wolnych biur pod wynajem w Warszawie

 

W Warszawie wskaźnik pustostanów powierzchni biurowych wyniósł w III kwartale br. 8,2 proc. i był najniższym odnotowanym od ponad 7 lat - wynika z badań firmy Cresa.

Trzeci kwartał 2019 roku na warszawskim rynku biurowym upłynął pod znakiem największych transakcji najmu w historii polskiego rynku biurowego. W nowobudowanym biurowcu Mennica Legacy Tower umowę podpisał mBank, natomiast renegocjację umowy najmu w kompleksie przy Al. Jerozolimskich sfinalizował potentat telekomunikacyjny – firma Orange. Według raportu „Occupier Economics” firmy doradczej Cresa Polska zasoby powierzchni biurowej na rynku warszawskim wzrosły w ciągu roku o około 3,1 proc. i aktualnie wynoszą 5,59 mln mkw.

Wolumen transakcji w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku wyniósł prawie 700 000 mkw., co stanowi aż 92 proc. średniej rocznej z lat 2013-2018. Jeżeli aktywność najemców utrzyma się na dotychczasowym poziomie, to bieżący rok może być rekordowy pod względem popytu na stołecznym rynku biurowym.

- Najemcy coraz częściej zwracają uwagę na rosnące opłaty eksploatacyjne, które często mogą w znaczący sposób wpłynąć na całkowite koszty najmu. Dlatego przed podpisaniem umowy tak ważne jest przeprowadzenie audytu pozwalającego na zidentyfikowanie możliwości ograniczenia kosztów w tym zakresie – mówi Artur Sutor, partner, dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych w firmie Cresa Polska.

Od stycznia do końca września 2019 roku warszawski rynek wzbogacił się o 15 nowych budynków biurowych o łącznej powierzchni 142 300 mkw. Nowymi projektami oddanymi w III kw. były między innymi Wola Retro (24 500 mkw., Develia), Generation Park Z (17 300 mkw., Skanska) oraz Flanders Business Park C (7 400 mkw., Liebrecht & wooD).

Absorpcja powierzchni biurowej w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku wyniosła 151 300 mkw. i była o 36 proc. niższa niż w analogicznym okresie w 2018 roku.

- W ostatnim kwartale tego roku spodziewamy się oddania ponad 20 000 mkw. powierzchni biurowej w Warszawie. Pomimo że wskaźnik nastrojów najemców biurowych jest obecnie niższy niż w poprzednich latach i wynosi obecnie 19 pkt., a także słabnących warunków ekonomicznych, w przyszłym roku w dalszym ciągu spodziewamy się utrzymania wysokich poziomów absorpcji nowoczesnej powierzchni biurowej – mówi Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.

Aktualne wywoławcze stawki czynszowe wynoszą od 13-14,5 EUR/mkw./miesiąc na Służewcu, przez 13,5-15,5 przy Alejach Jerozolimskich i 15,5-19,5 EUR na Nowej Woli, aż do 16-23,5 EUR/mkw./miesiąc w Centralnym Obszarze Biznesu. 

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?