Prawo

PiS złożył projekt ustawy likwidującej 30-krotność składek na ZUS

fot. Adobe Stock

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła 13 listopada projekt ustawy, która zakłada zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. Nowe prawo miałoby wejść w życie już w 2020 roku.

Zgodnie z projektem, od 2020 roku składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe byłaby odprowadzana od całego przychodu. Obecnie maksymalną kwotą jest 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. 

Jak wynika z projektu, dzięki zniesieniu limitu corocznie wpływy do FUS wzrosną o ponad 7 mld złotych. Nowe prawo objęłoby około 370 tys. soób. Chodzi o osoby, które miesięcznie zarabiają co najmniej 11 912 zł brutto. 

Przypomnijmy, już po wyborach, pod koniec października, politycy PiS oraz Porozumienia mówili w rozmowach z mediami o potencjalnym wycofaniu się z pomysłu zniesienia limitu. O możliwej rezygnacji z kontrowersyjnego przepisu mówił m.in. wicepremier, Jarosław Gowin czy rzecznik prasowy rządu, Piotr Müller, a także Błażej Spychalski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta).

Do sprawy złożenia projektu ustawy odniósł się m.in. Kamil Bortniczuk, rzecznik Porozumienia. Jak zadeklarował, jeśli projekt trafi pod obrady sejmu, to politycy Porozumienia będą głosowali przeciw. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]