Finanse

Pekao rusza po firmy z sektora MSP

Bank Pekao SA w ciągu pierwszych 9 miesięcy br. zanotował mocny wzrost liczby nowych klientów z sektora MSP i MID - powiedział podczas konferencji prasowej prezes banku, Michał Krupiński.

Od początku roku do grona nowych klientów części korporacyjnej Pekao SA dołączyło 1349 podmiotów z sektora MSP i MID. Rok wcześniej w tym samym okresie było to 1123 nowych klientów.

Jak wynika z raportu firmy, w ślad za większą liczbą klientów rosną dochody z działalności komercyjnej. W przypadku sektora MSP wzrosły one o 11 proc. w porównaniu do minionego roku. Ogółem dochody z działalności operacyjnej całego banku w tym okresie wzrosły o 7 proc. do 6,1 mld złotych.

Ogółem akwizycja klientów z sektora MSP (bank określa tak firmy z obrotami powyżej 5 mln złotych rocznie) zwiększyła się o 21 proc.

Wśród zauważalnych trendów prezesi banku - Michał Krupiński i Tomasz Kubiak, podali m.in. mocny wzrost sprzedaży usług bankowych związanych z terminalami POS. W tym roku osiągnął on wzrost na poziomie 56 proc. w porównaniu do minionego roku. Drugim trendem jest mocny wzrost leasingu - wartość dochodów z tego tytułu zwiększyła się o 42 proc. 

- Wzrosty w tych segmentach zawdzięczami m.in. coraz lepszemu cross-sellingowi dla sektora przedsiębiorstw. Firmy korzystają m.in. z ofery leasingowej - powiedział Michał Krupiński. 

Pekao we wrześniu br. miał około 22,5 mld złotych udzielonych kredytów korporacyjnych dla firm z sektora MID i MSP, z tego około 5,3 mld złotych dla sektora MSP. W porównaniu do września 2018 r. oznacza to wzrost o ponad 14 proc. 

Jak zapewnili przedstawiciele Pekao, ważnym elementem strategii banku będzie finansowanie OZE - m.in. w średnich przedsiębiorstwach. Firma uruchomiła m.in. program kredytów korporacyjnych i MŚP na finansowanie instalacji fotowoltaicznych. Jednocześnie rośnie zainteresowanie przedsiębiorstw inwestycjami w tym obszarze.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?