Prawo

Coworkingi będą rosły w siłę

fot. Adobe Stock

Z badania przeprowadzonego wspólnie przez Cushman & Wakefield i CoreNet Global wynika, że wielu dyrektorów przewiduje dwukrotny wzrost wynajmowanej powierzchni coworkingowej w najbliższych pięciu latach.

 

Firma Cushman & Wakefield wraz z CoreNet Global, globalnym stowarzyszeniem dyrektorów CRE (Corporate Real Estate), przeprowadziła ankietę wśród ponad 550 dyrektorów CRE firm działających na całym świecie. Pytania skierowane do uczestników badania dotyczyły ich ogólnej oceny sektora powierzchni coworkingowych, zalet i wad coworkingu, przewidywanego wpływu na wysokość kosztów oraz dotychczasowego i przyszłego sposobu korzystania z elastycznych powierzchni biurowych przez pracowników.

 

Prawie dwie trzecie firm korzysta do pewnego stopnia z powierzchni coworkingowych, ale wielu respondentów przewiduje dwukrotny wzrost wynajmowanej powierzchni tego typu w najbliższych pięciu latach.

- Wyniki pokazują, że dyrektorzy firm ogólnie pozytywnie oceniają coworking i rośnie znaczenie elastycznych powierzchni w ich strategiach najmu - mówi Tamás Polster, dyrektor ds. doradztwa strategicznego w regionie EMEA w dziale Global Occupier Services firmy Cushman & Wakefield. - Odsetek pracowników mających dostęp do powierzchni elastycznych wzrasta, a respondenci prognozują, że w następnych pięciu latach z powierzchni coworkingowych regularnie będzie korzystało 24 proc. zatrudnionej kadry.

Jedna trzecia firm korzystających z powierzchni elastycznych wskazuje na ponad 5-procentowe oszczędności kosztów najmu.

- Dyrektorzy firm coraz częściej dostrzegają, że uwzględnienie powierzchni elastycznych w realizowanych strategiach w znaczący sposób ułatwia pozyskiwanie utalentowanych pracowników i jednocześnie pozwala obniżyć koszty najmu dzięki możliwości dostosowywania się do ciągłej fluktuacji kadr - dodaje Tamás Polster.

Pomimo ogólnie pozytywnej opinii o coworkingu, dyrektorzy CRE zdają sobie sprawę z wyzwań dla pracowników. 

Mniej więcej połowa (48 proc.) respondentów wskazuje na większe trudności z utrzymaniem kultury i spójności korporacyjnej w sytuacji, gdy pracownicy funkcjonują we współdzielonej przestrzeni coworkingowej poza biurem firmy. Dla podobnej liczby respondentów powodem do obaw jest bezpieczeństwo cyfrowe. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo obaw wskazywanych przez dyrektorów CRE, krajowi i globalni operatorzy elastycznych miejsc prac mają bogate doświadczenie w zapewnianiu klientom dostępu do mechanizmów gwarantujących niezbędne bezpieczeństwo cyfrowe. Dodatkowo, według 50 proc. firm coworking to raczej szansa na zwiększenie zadowolenia pracowników niż czynnik negatywnie wpływający na zaangażowanie pracowników, satysfakcję z wykonywanej pracy czy wydajność.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?