Finanse

Finansowy Golfsztrom

fot. Adobe Stock

Jest o co walczyć. Uruchamiane tej jesieni konkursy w ramach Funduszy Norweskich i EOG to prawdziwa okazja dla przedsiębiorców – można pozyskać bardzo duże środki na badania i rozwój. Wcześniej takie pieniądze były dostępne tylko dla instytucji badawczych. 

Międzynarodowe programy, z których polskie podmioty – przy czym częściej instytuty badawcze niż firmy – mogą pozyskiwać granty to nie nowość. Naliczyć można byłoby ich kilkadziesiąt. Jednak zwykle pozostają w cieniu funduszy unijnych. Ze zrozumiałych względów: ich budżety są zwykle dużo mniejsze. Alokacja na dwadzieścia tego typu konkursów, które w 2019 r. ogłosiło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) to w sumie 70 mln zł. Mieszczą się w tym zarówno konkursy w ramach programów wielostronnych, np. ERA NET, EUREKA, jak i współpracy dwustronnej m.in. z Tajwanem, Niemcami, Izraelem czy Luksemburgiem. Często z takiego programu grant otrzymuje jeden lub dwa polskie podmioty w roku.

Pokazuje to chociażby przykład programu polsko-izraelskiego. – Aby wziąć udział w konkursie, należy zbudować konsorcjum polsko-izraelskie i podpisać umowę konsorcjum. Konkurs ogłaszany jest raz w  roku, a nabór trwa około trzech miesięcy. Po stronie izraelskiej musi być przedsiębiorca, po stronie polskiej przedsiębiorca MSP lub MSP i jednostka naukowa – opowiada Paulina Wojda z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP).

PIAP (który od kwietnia 2019 r. stał się częścią większego tworu: Sieci Badawczej Łukasiewicz) jeszcze jako samodzielna jednostka badawcza wspólnie z izraelskim MaxSoftem oraz z polską firmą ESCO zrealizował projekt CPS-AGRI. Polskie podmioty uzyskały dotację w wysokości ponad 600 tys. zł (PIAP – 481 tys. zł, ESCO – 148 tys. zł). na stworzenie „cyberfizycznego systemu do rozproszonego monitoringu i sterowania w rolnictwie”. Projekt rozpoczęty został w 2018 r., a zakończył się w lutym 2019 r. Oprócz stworzenia innowacyjnego produktu polskim podmiotom udało się zacząć współpracę, która pewnie i w przyszłości zaowocuje wdrożeniami innych produktów informatycznych dla Rolnictwa 4.0 zarówno na rynku polskim, jak i izraelskim. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]