Nowe Technologie

Polak znów poleciał w kosmos! Tym razem wirtualnie

fot. materiały prasowe

 

 

18 października zadebiutował w Polsce najnowszy system wirtualnej rzeczywistości – HTC Vive Cosmos. Urządzenie zostało zaprezentowane przez wyjątkową osobę – pierwszego i jedynego Polaka, który poleciał w kosmos, gen. Mirosława Hermaszewskiego w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej (WIML).

To tam w 1976 roku rozpoczęła się polska przygoda z kosmosem. Tam ówczesny major Mirosław Hermaszewski wraz z innymi kandydatami przechodził pierwsze szkolenia i testy. Dlatego też właśnie w tym symbolicznym miejscu w 2019 roku, swoją przygodę z Cosmosem postanowiła rozpocząć firma HTC.

HTC Vive Cosmos to najnowszy system rzeczywistości wirtualnej na komputery klasy PC. W urządzeniu zastosowano konstrukcję modułową, umożliwiającą zmianę jego funkcjonalności i z czasem zaoferowanie klientom nowych możliwości.

Vive Cosmos został zaprojektowany, tak aby sprostać potrzebom klientów VR. Vive Cosmos posiada własny wewnętrzny, precyzyjny system pozycjonowania w przestrzeni, w postaci sześciu specjalnych kamer umieszczonych w przednim panelu obudowy. Zestaw ma łączną rozdzielczość 2880x1700 pikseli – o 88 proc. więcej niż pierwsza generacja HTC Vive. Zupełnie nowe panele LCD zapewniają krystalicznie czysty obraz i zmniejszają odległość między pikselami, minimalizując efekt tzw. drzwi ekranowych.

W trakcie premiery gen. Hermaszewski miał szansę osobiście przetestować działanie HTC Vive Cosmos, po raz pierwszy w życiu wychodząc w przestrzeń kosmiczną:

 - Co prawda poleciałem w kosmos, ale nigdy nie było mi dane wyjść w przestrzeń. Śniło mi się to potem wielokrotnie, że kiedy koledzy zajęci byli własnymi sprawami na stacji, ja na chwilę, bez skafandra – żeby tylko szybciej – wychodzę przez luk w otwartą przestrzeń i podziwiam to piękno… Państwa urządzenie dało mi dziś tę możliwość. I wrażenia są niesamowite. – powiedział gen. Hermaszewski

Unikatowa konstrukcja typu flip-up pozwala w szybki i wygodny sposób uchylać gogle do góry, by w razie potrzeby przeskoczyć między rzeczywistością a światem VR bez zdejmowania Vive Cosmos z głowy. Vive Cosmos współpracuje z akcesoriami poprzedniej generacji Vive, takimi jak: trackery i latarnie Vive. 

Vive Cosmos oferuje spektrum aplikacji i treści VR dzięki subskrypcji Viveport Infinity, które zapewnia dostęp do setek aplikacji VR, gier i filmów, oraz programów telewizyjnych. Wraz z premierą Vive Cosmos, w ramach Viveport Infinity pojawiły się także nowe tytuły, takie jak Doctor Who: The Edge of Time, Eleven Eleven, Battlewake, Gloomy Eyes, Swords of Gargantua i MLB Home Run Derby. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?