Nieruchomości

W Warszawie biura rozchodzą się w mgnieniu oka

fot. Adobe Stock

Za nami rekordowe dziewięć miesięcy na warszawskim rynku nieruchomości biurowych. Popyt w pierwszych trzech kwartałach roku wyniósł rekordowe 689,3 tys. mkw., o 10 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu CBRE „Warszawski Rynek Biurowy”.

Eksperci zwracają uwagę, że trzeci kwartał charakteryzował się wysokim poziomem inwestycji. Wartość transakcji wyniosła prawie 662 mln euro, w tym najwyższa w historii kwota 386 mln euro została wydana na zakup Warsaw Spire. W Warszawie nadal popyt przewyższa podaż, a poziom pustostanów jest na niskim poziomie. Czynsze utrzymują stabilny poziom. 

- Warszawskie biura wynajmują się w niesłychanym tempie. Od początku roku doszło do wchłonięcia ponad 154 tys. mkw. powierzchni biurowej, czyli o 12,3 tys. więcej niż oddano do użytkowania w tym okresie. Biorąc pod uwagę, że popyt nie słabnie, a budynki, które mają być gotowe do użytkowania do końca roku są już w dużej mierze wynajęte, absorpcja na koniec roku może być znacznie wyższa, osiągając prognozowany poziom ok. 270 tys. mkw. powierzchni – komentuje Mikołaj Sznajder, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE.

Rośnie podaż i aktywność inwestorów

Rynek biurowy rozwija się dynamicznie. Na koniec III kwartału 2019 roku podaż powierzchni  biurowej w Warszawie wyniosła 5,6 mln mkw. powierzchni. Od początku roku oddano do użytkowania 15 nowych projektów, których łączna powierzchnia przekroczyła 142 tys. mkw. W tym samym czasie skumulowana wartość transakcji na rynku inwestycyjnym wyniosła prawie 662 mln euro. Zawarto 6 transakcji, w tym rekordową sprzedaż budynku Warsaw Spire za 386 mln euro. Poprzedni rekord należał do Ronda 1, który sprzedano w 2014 roku za 291 mln euro.

Eksperci CBRE wskazują, że rekordowa podaż planowana jest na lata 2020-2021, kiedy może przybyć ponad 800 tys. mkw., najwięcej w strefach centralnych miasta. Co ważne, na najbardziej atrakcyjne projekty w budowie są podpisywane umowy przednajmu, co powoduje, że na rynku zostaje coraz mniej dostępnej powierzchni. Alternatywą dla tradycyjnego najmu mogą być biura elastyczne, które obejmują 3,9 proc. przestrzeni biurowej w centrum Warszawy.

Najemcy muszą szybko działać

Nowa powierzchnia biurowa rozchodzi się w Warszawie w ekspresowym tempie. W sumie w ciągu dziewięciu miesięcy aktywność najemców wyniosła 689 tys. mkw. To najwyższy popyt w ciągu ostatnich 15 lat. Ze względu na niską dostępność wolnych powierzchni w centrum, większa część popytu (61 proc.) zlokalizowana była poza nim.

Do grona największych najemców biurowych w Warszawie zalicza się duże firmy doradcze, instytucje bankowe, firmy ubezpieczeniowe i inne przedsiębiorstwa związane z sektorem usług finansowych i biznesowych, dla których ważna jest prestiżowa lokalizacja. Oprócz wyżej wymienionych sektorów w III kwartale 2019 roku zanotowano 8 proc. udział branż związanych z produkcją oraz 10 proc. udział usług konsumpcyjnych i wypoczynkowych.

Duża aktywność najemców przekłada się na spadający poziom pustostanów, który na koniec września wyniósł 8,2 proc.

Czynsze w centrum Warszawy

Ostatnie trzy lata charakteryzują się niewielkim wzrostem czynszów prime. W obszarach centralnych ceny wzrosły o 1 EUR w stosunku do 2017 roku, natomiast w obszarach poza centrum jedynie o 0,5 EUR. Najatrakcyjniejsze lokalizacje w centrum wyceniane są na 24 EUR za mkw. miesięcznie, natomiast średnia dla tego obszaru miasta w III kwartale 2019 roku ukształtowała się na poziomie 20 EUR za mkw. miesięcznie.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?