Nowe Technologie

7 najlepszych startupów z branży kosmicznej

fot. Adobe Stock

Program akceleracji startupów – Future Space Accelerator ogłosił listę siedmiu startupów, które zakwalifikowały się do pilotażowej edycji programu.

Wybrane startupy czeka intensywny okres akceleracji, w trakcie której będą wspólnie rozwijać technologię i modele biznesowe we współpracy z partnerami programu, tj. Airbus Poland, Cleanproject oraz SatRevolution. Celem współpracy jest wypracowanie modeli biznesowych oraz rozwiązań technologicznych, które będzie można rozwijać w przyszłości.

Celem programu Future Space Accelerator jest wspieranie i promowanie startupów technologicznych, pomoc w ich rozwoju na nowych rynkach oraz wsparcie w rozwijaniu relacji biznesowych. Udział w programie zapewnia młodym, nowatorskim przedsiębiorstwom możliwość nawiązania bezpośredniej współpracy z ekspertami i mentorami poszczególnych partnerów programu, a także z ich klientami.

– W trakcie rekrutacji zaoferowaliśmy pomoc dla wizjonerów w postaci wsparcia ich w rozwoju swojego biznesu, dostępu do najlepszych podmiotów branży kosmicznej i ich zaawansowanych technologii, a także nasz know-how i dostęp do infrastruktury. Dotrzymamy tej obietnicy i cieszymy się na współpracę z tak różnorodną grupą startupów. Efekty tej współpracy poznamy pod koniec roku, ale wygląda ona niezwykle obiecująco – tłumaczy Manuel Heredia Ortiz, prezes Airbus Polska.

Ponad dwumiesięczny nabór do akceleratora Future Space Accelerator, którego partnerami są Airbus Polska, SatRevolution, Cleanproject i PwC Polska, zakończył się 30 czerwca. Do programu zgłosiło się kilkadziesiąt startupów m.in. z Polski, Węgier, Wielkiej Brytanii, Luksemburga, Czech, Austrii, a nawet z Kazachstanu i USA. Nowatorskie rozwiązania obejmowały obszary inżynierii materiałowej, technologie produkcji, nowe modele biznesowe, a nawet Internet rzeczy i uczenie maszynowe. Wszystkie zgłoszenia były oceniane przez  zespół międzynarodowych mentorów i ekspertów akceleracji oraz przedstawicieli partnerów programu.

Istotnym kryterium wyboru finalistów programu był poziom rozwoju technologii startupu oraz potencjał do współpracy na linii startup-partner. – Wybór startupów do pilotażowej edycji programu nie był prosty, ponieważ zgłosiło się do nas wielu twórców prezentujących bardzo szerokie spektrum technologii, których produkty i usługi były bardzo zaawansowane technologicznie – tłumaczy Piotr Rudzki, Partner w PwC. – Ostatecznie wybór padł m.in. na tusze nanometalowe, radar spektralny, uczenie maszynowe dla przemysłu czy namnażanie komórek macierzystych. Dostrzegamy ogromny potencjał współpracy tych startupów z dużymi graczami, a część rozwiązań ma szansę zostać wykorzystana na orbicie – dodaje.

– Przed nami intensywne, ale zarazem bardzo inspirujące zadanie. Będziemy pracować z ludźmi, którzy dołączyli do programu z konkretnymi oczekiwaniami. Naszym wspólnym celem jest wsparcie rozwoju ich technologii, tak by można było ją wykorzystać w działalności partnerów akceleratora, ale również skalować ją szeroko na rynku – komentuje Jerzy Kustra, prezes Cleanproject.

– Naszej przygody z technologią wcale nie zaczynaliśmy od nanosatelit, więc wiemy, że takie firmy jak startupy wybrane do programu mają krętą drogę do sukcesu i implementacji swojej technologii. Dlatego też jest nam łatwo zrozumieć ich potrzeby i problemy, potrafimy się wczuć w ich sytuację, ale dzięki zdobytemu doświadczeniu mamy szersze spojrzenie. Jesteśmy w stanie tak ich pokierować, by zwiększyć szanse na osiągnięcie sukcesu na rynku – dodaje Radosław Łapczyński, Chief Science Officer w SatRevolution.

Do końca roku startupy będą spotykać się z ekspertami i mentorami partnerów programu oraz brać udział w specjalistycznych warsztatach, które pozwolą im dopracować swoje modele biznesowe oraz dopasować rozwiązania do konkretnych potrzeb przemysłu. Finałem programu Future Space Accelerator będzie Demo Day, na którym startupy wraz z partnerami akceleratora zaprezentują wypracowane podczas akceleracji modele współpracy.

Startupy:

SGPR.TECH – twórcy georadaru spektralnego SGPR, którego celem jest zrewolucjonizowanie analizy struktury podpowierzchniowej i umożliwienie jej pełnej transformacji do przemysłu 4.0 w branżach zależnych od informacji o podłożu. Dzięki innowacyjnemu podejściu do georadaru i autorskiemu oprogramowaniu do analizy geofizycznej będzie mogli nie tylko dokładnie odwzorować podziemie, ale także rozpoznawać materiały i ich charakterystykę. Jako platforma technologiczna SGPR daje możliwość budowy niemal nieskończonej liczby rozwiązań dostosowanych do wymagań różnych branż, od przemysłu wydobywczego i budowlanego aż po zastosowanie w przemyśle kosmicznym.

Composi-Tech – technologia adaptacyjnego panelu o strukturze plastra miodu opracowana przez startup ma znaleźć zastosowanie w lotnictwie, na lądzie, a także w kosmosie. Proponowane rozwiązanie oferuje zastąpienie aluminiowego rdzenia o strukturze plastra miodu materiałem kratowym z nadrukiem 3D, który lokalnie zwiększy sztywność w obszarze zamocowań, zapewniając lepszy rozkład naprężeń, oraz zoptymalizuje proces mocowania. Proponowana technologia ma umożliwić zwiększenie poziomu automatyzacji zoptymalizowanych masowo struktur nośnych.

Talkin'Things – dostawca kompletnego ekosystemu IoT w celu digitalizacji wewnętrznych procesów produkcyjnych i logistycznych. Dostarczamy rozwiązania oparte na technologii RFID do identyfikowania produktów oraz komponentów, które pozwalają zoptymalizować i uszczelnić procesy a także monitorować warunki otoczenia, dzięki zastosowaniu sensorów.

C.Metrics (Cognitum Group) – twórcy rozwiązań z wykorzystaniem uczenia maszynowego dla sprzedaży – AI wspierające promocje, ale także dla Industry 4.0 w zakresie algorytmów optymalizujących.

Przeszczep autologicznych komórek macierzystych w medycynie estetycznej – startup opracowuje technologię izolowania i namnażania autologicznych fibroblasów w warunkach GMP, którą można wykorzystać w dziedzinie medycyny anti-aging. Pomysł sprowadza się do biopsji i wyizolowania komórek macierzystych pacjenta, namnożeniu ich do wartości terapeutycznej w kontrolowanych warunkach oraz autotransplantacji w docelowe miejsce odmłodzenia.

AMEPOX – firma nagrodzona za realizację koncepcji w projekcie Golden Fleece – producent nanomateriałów i tuszy przewodzących z nanosrebrem, znajdujących szerokie zastosowanie w elektronice, medycynie i aplikacjach kosmicznych. W zależności od formy końcowej, materiały oferują wyjątkowo duże przewodnictwo cieplne i elektryczne, a także właściwości biostatyczne, biobójcze lub samoczyszczące.

FitMech – koncept założycieli to połączenie czujników drgań i inteligentnych algorytmów, dzięki którym można szybko i bez inwestycji uzyskać precyzyjne informacje o maszynach produkcyjnych. Subskrypcja czujnika zawiera dostęp do wszystkich opcji, między innymi: monitorowanie na żywo, szczegóły pracy, raporty wydajności, identyfikacja przyczyn przestojów. System jest zaprojektowany do samodzielnego wdrożenia.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]