Nowe Technologie

Kongres 590: Cyfryzacja motorem napędowym polskich przedsiębiorstw

Wprowadzenie e-doręczeń może znacząco usprawnić pracę polskich przedsiębiorców. Szczególnie tych, którzy na co dzień podróżują po świecie w poszukiwaniu okazji biznesowych - to jeden z wniosków debaty "Cyfryzacja państwa - rola narodowych operatorów" zorganizowanej podczas Kongresu 590.

Jak tłumaczył Maciej Sadowski, współzałożyciel i prezes, fundacja Startup Hub Poland, obecnie wielkim utrudnieniem szczególnie dla młodych startupowców jest konieczność "analogowego" kontaktowania się z polskim państwem. - Kontakty z administracją są utrudnione dla osób niepełnosprawnych i starszych. Cyfryzacja może im w tym pomóc, ale na pewno będzie pomocna dla moich kolegów i koleżanek ze stratupów, którzy dziś są na konferencji w Kazachstanie, jutro lecą do Paryża, a potem ruszają do Doliny Krzemowej - mówił podczas debaty zorganizowanej w ramach Kongresu 590.

Dziś muszą oni zwracać baczną uwagę na korespondencję od strony państwowej, która czeka na nich na poczcie. Dzięki e-doręczeniom będą mogli oni nadzorować swój biznes w każdym zakresie przez laptopa lub smartfona.

- Przedsiębiorcy będą ucyfrowieni w 100 proc., niemal zaraz po wejściu ustawy w życie. Obecnie dużym wyzwaniem jest zadbanie o użytkowników indywidualnych, bo nie możemy nikogo zmusić do korzystania z dedykowanych skrzynek - dodał Karol Krzywicki, zastępca prezesa UKE.

Dlatego ustawodawca zdecydował się powierzyć Poczcie Polskiej status operatora wyznaczonego w I etapie tworzenia e-doręczeń. Dzięki rozwiniętej sieci placówek w całym kraju, osoby, które nie będą korzystały z e-administracji, nie zostaną wykluczone z kontaktów z państwem. 

- Chcemy zapewnić pełną dostępnośc administracji rządowej dla Polaków - m.in. dla przedsiębiorców. Chcemy otworzyć drzwi również dla zupełnie nowych osób, które chciałyby w Polsce rozwijać biznes, ale ze względu na rózne bariery - np. kwestie administracyjne - nie są w stanie realizować swoich pomysłów - tłumaczył Tomasz Janka, wiceprezes zarządu ds. rozwoju, Poczta Polska.

Dlatego nowy system ma być dopasowany do potrzeb przedsiębiorców, którzy nie chcą marnować czasu na sprawy administracyjne. - Część ich biznesu będzie dla nich dostępna zawsze, czy to przez laptopa czy smartfona, niezależnie od miejsca pobytu. Moim zdaniem zwiększy to chęć do zakładania nowych firm, do robienia nowych biznesów. Dzięki e-doręczeniom pokonamy te problemy - podsumował Tomasz Janka.

Pełna relacja z debaty w nowym, listopadowym numerze My Company Polska

 

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]