Inwestycje

Poznań magnesem dla inwestorów. Co przyciąga nowe firmy?

fot. Adobe Stock

Poznań to jeden z trzech najbardziej interesujących ośrodków biznesowych w kraju – pokazują wyniki raportu „Potencjał inwestycyjny Poznania”. Stolica Wielkopolski została wskazana przez 19 proc. przedsiębiorców jako miejsce, w którym chcą rozwijać swoją firmę.

Wyprzedziła tym samym tak prężne rynki jak Katowice (o 10 p.p.) czy Kraków (o 8 p.p.). Magnesem dla inwestycji są tu przede wszystkim: ogromny potencjał naukowy oraz strategiczna lokalizacja i doskonała infrastruktura. Motorem do rozwoju biznesu jest również wysoka jakość życia w mieście.

Raport opisujący poznański rynek jest częścią szerszego projektu badawczego „Business Environment Assessment Study” przeprowadzonego przez Antal we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint. Badani – osoby zarządzające polskimi przedsiębiorstwami – zostali zapytani o miejsca w Polsce, w których najchętniej ulokowaliby swoje inwestycje. Każde z miast regionalnych zostało wymienione przynajmniej raz. Jednak Poznań znalazł się na podium jako jedno z trzech najczęściej rozważanych miejsc pod kątem nowych inwestycji.

– Poznański rynek jest dla firm jednym z kluczowych punktów na inwestycyjnej mapie Polski – zaraz za Warszawą i Wrocławiem, na które to miasta stawia odpowiednio 30 proc. i 23 proc. przedsiębiorców. Po pierwsze wabikiem dla biznesu jest położenie Poznania – to bardzo istotny krajowy ośrodek logistyczny. Dodatkowo bliskość Berlina przekłada się między innymi na szczególnie duże zainteresowanie ze strony niemieckich przedsiębiorstw. Co więcej, Poznań może pochwalić się efektywną komunikacją miejską i międzymiastową. Katalizatorem rozwoju są również ludzie – rynek pracy rocznie zasila ponad 35 tysięcy absolwentów poznańskich uczelni, oferujących bardzo wysoki poziom kształcenia – mówi Artur Skiba z Antal.

Poznań jednym z czołowych centrów naukowych w Polsce

Największym atutem Poznania jest jego potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników. To właśnie ten aspekt  został przez respondentów badania oceniony najwyżej – na 7,7 pkt. w 10-stopniowej skali. Zdaniem przedsiębiorców miasto wyróżnia przede wszystkim zaplecze edukacji wyższej (ocenione na 8 pkt.), a składa się na nie zarówno liczba samych szkół jak i jakość kształcenia. W Poznaniu jest obecnie 120 tysięcy studentów. Natomiast mury w sumie 25 uczelni wyższych opuszcza ponad 35 tysięcy wychowanków rocznie. Warto podkreślić, że odsetek absolwentów rośnie, co jest unikalne w skali całej Polski.

Dużą zaletą z punktu widzenia firm jest również otwartość szkół wyższych na współpracę z biznesem. Dobrym przykładem jest Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, który powołał Spółkę Celową UEP angażującą zdolnych studentów i kadrę naukową do realizacji projektów komercyjnych.

W Poznaniu nie musisz martwić się o transport

Zdaniem respondentów wizytówką Poznania jest dostęp do różnorodnych środków transportu miejskiego i międzymiastowego. W tym całościowym ujęciu infrastruktura poznańska otrzymała od przedsiębiorców 7,1 pkt. Ankietowani zwrócili szczególną uwagę na komunikację drogową (8,1 pkt.) i kolejową (7,8 pkt.) umożliwiającą szybkie i łatwe dotarcie do innych regionów i państw. Stolica Wielkopolski wysoką ocenę zawdzięcza m.in. faktowi, że znajduje się w niej węzeł siedmiu dróg o znaczeniu międzyregionalnym i międzynarodowym. Na południu miasta przebiega autostrada A2 z Warszawy (Węzeł Konotopa) do Świecka, która ma połączyć granice polsko-niemiecką z polsko-białoruską.

Atrybutem Poznania jest również sprawna kolej. Dla przykładu podróż pociągiem do Berlina zajmuje zaledwie około 2 godziny i 30 minut. Co więcej, Poznańska Kolej Metropolitalna zapewnia szybki dojazd do biura w centrum miasta mieszkańcom przedmieść.

Bezpośrednio do i z Poznania można dotrzeć także samolotem z portu lotniczego Poznań-Ławica (15 minut od centrum miasta), który obsługuje ponad 1,4 mln pasażerów miesięcznie.

– Dostępność komunikacji jest jednym z najważniejszych aspektów w procesie podejmowania decyzji przez inwestorów. Nie chodzi tylko o zagwarantowanie pracownikom szybkiego dojazdu do pracy, ale także o możliwość odbywania podróży biznesowych, a więc dogodny dostęp do dróg szybkiego ruchu, lotniska, czy dworca kolejowego. Poznań pod tym względem plasuje się w czołówce miast regionalnych. Warto zaznaczyć, że władze Miasta relatywnie szybko reagują na powstające potrzeby, czego najlepszym przykładem może być planowana rozbudowa linii tramwajowej, poprawiająca skomunikowanie z dynamicznie rozwijającą się dzielnicą Grunwald, gdzie funkcjonuje największy w Poznaniu kompleks biurowy Business Garden oraz powstaje szereg osiedli mieszkaniowych. Nie bez znaczenia jest także to, że Miasto promuje alternatywne środki transportu, budując ścieżki rowerowe i stacje rowerów miejskich – komentuje Rafał Przybył, Regional Manager, Vastint Poland.

Poznaniak synonimem szczęśliwego mieszkańca

Odpowiedzi zarządców firm pokazują, że atrakcyjny grunt pod inwestycje stanowi miasto, w którym nie tylko dobrze się pracuje, ale także mieszka. W tym zakresie stolica Wielkopolski świeci przykładem – jako miejsce do życia w badaniu „Business Environment Assessment Study” została oceniona na 7,4 pkt.

Dlaczego w Poznaniu mieszka się tak dobrze? Według inwestorów decydują o tym jakość środowiska, bezpieczeństwo oraz oferta edukacyjna i handlowa i biurowa – nasycenie poznańskiego rynku powierzchnią pełniącą tę funkcję jest rekordowe w skali kraju. Dodatkowo poza pracą miasto zapewnia miejsce do odpoczynku i szeroki dostęp do kultury. Teatry, kina, restauracje i kawiarnie są zawsze pełne poznaniaków i turystów.

– Wysoka ocena istniejącej powierzchni biurowej (7.1pkt.) jest związana ze stabilnością i przewidywalnością rynku, który przez ostatnie 10 lat rozrastał się organicznie, głównie w związku z rozwojem sektora usług dla biznesu oraz coraz lepszą kondycją firm produkcyjnych posiadających swoje zakłady na obrzeżach miasta. Dzięki oddaniu do użytku kolejnych etapów dwóch największych projektów biurowych w Poznaniu – Business Garden Poznań oraz Nowy Rynek, wielkość rynku biurowego na koniec I półrocza 2019 roku osiągnęła 554 000 mkw., a Poznań awansował na piąte miejsce pod względem wielkości rynku biurowego prześcigając Katowice  – komentuje Jan Szulborski, konsultant w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield.

- Poznań, jako jeden z głównych ośrodków biurowych w Polsce, jest obecnie aktywnie obserwowany przez fundusze inwestycyjne specjalizujące się w nieruchomościach komercyjnych. W pierwszej połowie 2019 r. przedmiotem transakcji były trzy projektu biurowe tj. Malta Office Park, jeden z budynków wchodzący w skład kompleksu Nowy Rynek oraz Poznań Financial Center. Dodatkowo we wrześniu właściciela zmienił Business Garden Poznań, oferujący ponad 42 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Przewidujemy, że całkowity wolumen inwestycyjny transakcji biurowych w 2019 r. wyniesie między 250 a 300 milionów Euro, co będzie rekordowym wynikiem w historii poznańskiego rynku. Wysoki popyt sprawia, że widoczna jest presja na kompresję stóp kapitalizacji, a w rezultacie również wzrost cen. Trend ten jest zdecydowanie bardziej zauważalny dla nowych obiektów zlokalizowanych w centrum miasta wynajętych silnym międzynarodowym najemcom na podstawie długoletnich umów – powiedział Marcin Kocerba, Associate, Dział Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield.

Wysoki poziom zadowolenia z życia mieszkańców potwierdzają także inne rankingi. Przykładowo Poznań znalazł się na 116 lokacie wśród miast na cały świecie o najwyższej jakości życia w zestawieniu serwisu Numbeo.com (dane za pierwsze półrocze 2019 r.).

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?