Prawo

Jeremi Mordasiewicz: Wprowadźmy zmiany w CIT by pomóc przedsiębiorcom! [TYLKO U NAS]

Jeremi Mordasiewicz, fot. materiały prasowe

Polscy politycy powinni zająć się zmianami w podatku CIT. Chodzi m.in. o zwolnienie z podatku części zysku pozostającej w przedsiębiorstwie i służącej jego rozwojowi - mówi w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Jeremi Mordasiewicz, doradca zarządu, Konfederacja Lewiatan.

Zdaniem eksperta, za szczególnie korzystne dla gospodarki można uznać zwolnienie z podatku części zysku pozostającej w przedsiębiorstwie i służącej jego rozwojowi a opodatkowanie jedynie części zysku przekazywanej inwestorom. - Takie rozwiązanie sprawdziło się w Estonii. Uważam, że korzystne byłoby również premiowanie obniżeniem stawki CIT przedsiębiorstw, które rozwijają się szybciej od przeciętnej - komentuje.

Zdaniem Jeremiego Mordasiewicza, dzięki temu kapitał pozostawałby w firmach najbardziej efektywnych. - Potrzebujemy nie tylko więcej inwestycji, ale również zwiększenia efektywności inwestycji. Obecnie niższą stawką premiujemy małe firmy, które najczęściej cechuje niższa produktywność, a to sprzyja nieefektywnej alokacji kapitału i pracy i hamuje proces konsolidacji przedsiębiorstw - dodaje. Ekspert uważa, że polska przedsiębiorczość jest nadmiernie rozdrobniona co utrudnia rozwój.

- Bardzo korzystne byłoby również odpartyjnienie spółek z udziałem skarbu państwa poprzez zmianę zasad rekrutacji zarządów i rad nadzorczych. Spadek wartości np. spółek energetycznych i wzrost cen energii jest w znacznej części rezultatem ich upartyjnienia - zauważa.

Zapytany przez nas o najgroźniejsze postulaty wyborcze opublikowane przez ogólnopolskie komitety przed zbliżającymi się wyborami do parlamentu, za najgroźniejszy dla polskiej gospodarki uznał zwiększanie transferów do osób niepracujących.

- 13-ta i 14-ta emerytura pochłonie 17 mld zł, zwolnienie emerytów z podatku dochodowego kosztowałoby 30 mld zł. Oczywiście taki wzrost wydatków trzeba zrównoważyć zwiększeniem opodatkowania osób pracujących, co osłabi motywację do pracy a wzmocni motywację do emigracji. Tymczasem już obecnie udział osób aktywnych zawodowo w naszym kraju jest znacznie mniejszy niż w Niemczech czy krajach skandynawskich. Nasze społeczeństwo szybko się starzeje, pogarsza się relacja liczby osób pobierających emerytury do liczby pracujących, powinniśmy więc promować aktywność zawodową, a nie ułatwiać bierność - komentuje Jeremi Mordasiewicz.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

25 najlepszych polskich startupów

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?