Wydarzenia

Rekordowe Forum Ekonomiczne w Krynicy

fot. materiały prasowe

Ponad 5,3 tys. uczestników odwiedziło tegoroczne XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy. To historyczny rekord.

Forum Ekonomiczne w Krynicy to od lat jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w Polsce i Europie Środkowej. To miejsce spotkań dla świata biznesu i polityki. Podczas tegorocznej edycji na kluczowych polityków i biznesmenów z kilkudziesięciu krajów świata czekało blisko 340 różnego rodzaju wydarzeń – sesji dyskusyjnych, spotkań, imprez kulturalnych oraz prezentacji. 

Gospodarcza przyszłość Polski

Pierwszego dnia Forum, czyli 3 września, kluczowym wydarzeniem była prezentacja raportu „Europa Środkowo-Wschodnia wobec globalnych trendów: gospodarka, społeczeństwo i biznes”, który przygotowała Szkoła Główna Handlowa przy współpracy ISW. Eksperci wskazali na kluczowe czynniki odmieniające gospodarcze oblicze naszego rejonu świata, a także miejsce Polski na ekonomicznym tle całej Europy. – Potrzebujemy inwestycji w kapitał ludzki: szkolenie, wykształcenie, umiejętności matematyczne dzieci i młodzieży, informatyzację dorosłych. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają niewykorzystany kapitał ludzki. Technologia oraz dobra edukacja mogą pomóc rozwiązać problem – mówili podczas prezentacji eksperci SGH.

Jednocześnie prelegenci ocenili perspektywy gospodarcze naszego kraju. – Myślę, że czeka nas istotne spowolnienie. Nie mamy tak daleko idących analiz, by stwierdzić, czy w Polsce będzie to recesja – powiedział prof. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej.

Na polską gospodarkę negatywnie oddziałują takie czynniki, jak problemy gospodarcze Niemiec – co doprowadzi do spadku eksportu polskich firm – amerykańska wojna handlowa oraz słaba kondycja polskich przedsiębiorstw. Po poradzeniu sobie z tymczasowymi problemami gospodarkę czeka odbicie. 

Dyskusja o Europie i Polsce

Licznych gości przyciągnęły sesje plenarne. Debata inauguracyjna nosiła tytuł „Europa jutra. Silna, czyli jaka?”. Wzięli w niej udział m.in.: Paweł Borys – szef PFR, Żelijka Cvijanović – prezydent Republiki Serbskiej czy Christian Cardona – minister gospodarki, inwestycji i małych przedsiębiorstw w rządzie Malty. 

Jak skomentował Paweł Borys, nie wszystkie kraje Unii Europejskiej mają to samo podejście do integracji czy budżetu Unii Europejskiej. Dlatego ważnym zadaniem jest znalezienie wspólnej przestrzeni do rozwiązywania takich problemów, jak bezpieczeństwo czy polityka energetyczna.

Podczas całego Kongresu ważnym tematem była przyszłość Polski w kontekście młodego pokolenia. – Nie byłoby wzrostu gospodarczego, gdyby nie odważni młodzi ludzie, gdyby nie odważni przedsiębiorcy, którzy chcą podejmować innowacyjne wyzwania – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, podczas otwarcia Forum Młodych Liderów.

Ekologia a patriotyzm

Działalność gospodarcza oparta na ekologii? Zdaniem uczestników debaty „Patriotyzm ekologiczny – czy to się opłaca?” dostosowanie się do aktualnych trendów, czyli prowadzenie działań zgodnych z dbałością o środowisko ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Europy. Paneliści podjęli także temat przyszłości węgla. Zdaniem estońskiej minister środowiska, Keit Pentus-Rosimannus, neutralność węglowa to jedyny kierunek. Z tą opinią nie zgodził się przedstawiciel Polski – Paweł Sałek. Zdaniem doradcy prezydenta RP polityka energetyczna powinna być zrównoważona, a jak najszybsze zamykanie kopalń nie jest najlepszym wyjściem. Uczestnicy debaty rozmawiali także o sposobach walki ze smogiem. Przykładowo, w ramach projektu „Czyste Powietrze” Polska przygotowała już 700 mln zł. 

Europa wspólnych wartości

Drugiego dnia Forum jednym z tematów przewodnich sesji plenarnych były wartości, które spajają Unię Europejską. Mariyana Nikolova, wicepremier Bułgarii, określiła obecną sytuację jako „pozycja na rozstaju”. Zdaniem bułgarskiej polityk mimo to istnieje wiele szans nie tylko na uratowanie wspólnych idei, ale także na rozwój wszystkich państw, a przede wszystkim ich obywateli dzięki skutecznej opiece nad społeczeństwem. Z kolei Alexandru Petrescu, minister w rządzie Rumunii, wyraził swoje zadowolenie z większej uwagi zwracanej przez Unię na państwa bałkańskie. Jean-Christophe Bas, założyciel The Global Compass zwrócił jednak uwagę, że Europa oddala się od siebie i od wspólnych wartości.

Polscy biznesmeni i przedstawiciele strony rządowej dzielili się pomysłami na stymulację polskiej gospodarki. – Partnerstwo publiczno-prywatne doskonale sprawdza się i jest najbardziej opłacalne przy bardziej skomplikowanych projektach infrastrukturalnych – tłumaczył Bartłomiej Pawlak, przedstawiciel PFR.

Eksperci zwracali także uwagę na duże znaczenie branży nowoczesnych technologii. – Rozwój sektora IT na Dolnym Śląsku został zapoczątkowany przez ściągnięcie zagranicznej firmy, która spowodowała, że Wrocław jest bardzo mocny w tej branży. To była sytuacja win-win. Przyczyniło się to rozwoju regionu – powiedział Rafał Szafraniec, partner w KPMG.

Jednocześnie polskie instytucje mocno inwestują w rozwój ambitnych przedsięwzięć. Przykładowo, PFR Venture podpisał umowy ze startupami na ponad 100 mln złotych. Zainwestowana kwota zwiększyła się dwukrotnie od maja. – Obserwując tempo inwestycji szykuje się rekordowy rok – uważa Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Nagrody Forum Ekonomicznego

Drugi dzień zwieńczyła gala przyznania nagrody Człowieka Roku. Rada Programowa Forum uznała, że w tym roku tytuł powinien otrzymać premier Mateusz Morawiecki. Statuetkę wręczyła marszałek sejmu Elżbieta Witek. – Niech nasze skrzydła gospodarcze i społeczne zawiodą nas w piękną przyszłość gospodarczą. To nasz obowiązek, powołanie i cel. Dziękuję za docenienie polskiej gospodarki, przedsiębiorców i polskich pracowników – stwierdził polski premier.

Podczas gali przyznano także nagrody dla firmy roku. Statuetkę otrzymał bank PKO BP. Nagrodę specjalną, czyli Nagrodę Gospodarczą Szkoły Głównej Handlowej, otrzymała prezes grupy Luxmed, Anna Rulkiewicz. Nagrodę Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza zdobył prof. Csaba György Kiss, węgierski historyk kultury. 

Myśląc o przyszłości

Podczas dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej – w debacie zorganizowanej ostatniego dnia Forum – Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, odwołał się do Unii Lubelskiej jako najlepszego przykładu na budowę integracji kilku państw. – Byliśmy potężną siłą gospodarczą. Budowaliśmy się na integracji i wartościach. Wiele narodów obejmowała nasza współpraca – powiedział. Także najnowsza historia Polski pokazuje, jak istotna jest integracja. Dołączenie do Unii Europejskiej było kluczowe dla rozwoju kraju. 

W podobnym tonie wypowiadali się także inni paneliści. Borys Tarasiuk, minister spraw zagranicznych Ukrainy, odwołał się do przykładu Traktatu z Monachium podpisanego w 1938 r. jako analogii do współpracy państw Zachodu z Rosją w obliczu dalszej okupacji części Ukrainy. O tym, że współcześni nie biorą lekcji z historii mówiła Gordana Čomić, wiceprzewodnicząca parlamentu serbskiego. Przykładem takiego błędu jest brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z pokojowego projektu Unii Europejskiej. Dagmāra Beitnere-Le Galla, przewodnicząca parlamentu łotewskiego, w swojej wypowiedzi podkreśliła znaczną rolę fake newsów w upadku integracji i odejścia od wspólnych wartości.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]