Nowe Technologie

Gigabajty okazji

fot. Adobe Stock

Technologii 5G nie można zignorować. I o ile jej wdrożenie to domena wielkich koncernów, to korzyści można mieć i w małym biznesie. Niektóre pomysły, jak wykorzystać 5G, dopiero się rodzą.

Piąta generacja telefonii komórkowej wywołuje mnóstwo emocji i nic w tym dziwnego. Eksperci twierdzą, że – w połączeniu z innymi technologiami – będzie to największy w historii łączności bezprzewodowej skok jakościowy. Nie tylko ze względu na szybkość transmisji danych, ale też za sprawą jej stabilności oraz czasu, z jakim będzie w stanie dostarczyć odpowiedzi na wysłane cyfrowe zapytania (tzw. ping). Gdy 5G wejdzie pełną parą, w wielu przypadkach nie będą już potrzebne sieci kablowe, a komunikacja w zatłoczonych miejscach przestanie być tak dużym problemem jak teraz.

Sieć 5G, dzięki szybkości działania, da nowe, ogromne możliwości i nie chodzi tu o przesyłanie do naszych urządzeń bezprzewodowych filmów o najwyższej możliwej jakości. Zastosowania sieci piątej generacji są o wiele ciekawsze. 

Obecne 4G oferuje użytkownikom czas reakcji rzędu 50 ms, a 5G – 1 ms. A prędkość transmisji? Będzie to nawet 10 Gb/s, czyli ok. 40 razy więcej niż teraz. Oznacza to, że ok. 100 GB danych, za pomocą sieci 5G, da się przesłać w ok. 40 sek.! Urządzenia podłączone do sieci będą mogły reagować błyskawicznie: natychmiast po wysłaniu danych, będzie odpowiedź. 

To pozwoli szerzej korzystać z wielu czujników, które przetwarzają duże ilości danych. Nowa infrastruktura może zrewolucjonizować m.in. transport, rolnictwo, czy też pomóc stworzyć tzw. inteligentne miasta. Pomysły wykorzystania nowej technologii można oczywiście mnożyć i to jest pole do popisu dla małych i średnich firm.

W tle wojna potęg

Szacuje się, że już w 2020 r. z łączności komórkowej będzie korzystać, w skali globu, ok. 5,5 mld ludzi i 50 mld urządzeń. Obecna infrastruktura na pewno nie poradziłaby sobie z taką ilością danych ani z tak dużą liczbą połączeń. Tym bardziej że według szacunków wówczas przeciętny użytkownik mobilnego internetu ma zużywać miesięcznie ok. 20 GB danych. Obecnie jest to ilość nawet sześć razy mniejsza. 

Ile czasu minie, zanim 5G się rozwinie? 

Firma analityczna Canalys twierdzi, że już w 2023 r. dojdzie do sytuacji, gdy telefony z modemami 5G prześcigną w sprzedaży swoje odpowiedniki z 4G. Najbardziej rozwiniętym rynkiem 5G są przy tym w tej chwili Chiny. Eksperci Canalys, uzupełniając swoje opracowanie, wspominają też, że w 2023 r. zostanie zakupionych już ok. 800 mln smartfonów 5G, a Chiny będą miały ok. 34 proc. udziału w rynku tej nowej technologii, podczas gdy USA – ok. 18,8 proc. Skorzystają na tym m.in. znane u nas marki, czyli Huawei oraz Xiaomi. 

Nic zatem dziwnego, że Amerykanie starają na wszelkie sposoby zwalczać chińskie firmy, w tym potężny koncern Huawei. Wiele krajów, w tym m.in. Australia i Nowa Zelandia, ugina się pod presją Stanów Zjednoczonych i rezygnuje z usług tej firmy. Również Polska zdecydowała się podpisać deklarację w sprawie 5G, co ogłosili na początku września premier Mateusz Morawiecki oraz wiceprezydent USA Mike Pence. Choć w dokumencie tym mowa przede wszystkim o bezpieczeństwie budowania sieci 5G, to jednak wiadomo, że w tle są właśnie firmy z Chin. Polska na pewno nie zdecyduje się na wykorzystywanie sprzętu Huawei i o to chodziło Amerykanom.

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?