Finanse

Obfity zasiew. Coraz więcej pieniędzy na startupy

fot. materiały prasowe

Na polskim rynku powstało 30 nowych funduszy venture capital. Połowa z nich zamierza inwestować w startupy w formie kapitału zalążkowego. Do wydania mają od 30 do 300 mln zł.

Nowa fala funduszy venture capital to zasługa programu PFR Ventures. Fundusze rozpoczęły już działalność i dokonały pierwszych inwestycji. Jedną z pierwszych spółek, która pozyskała środki od funduszu VC z grupy PFR, jest Activy. Zainwestował w nią fundusz starterowy Knowledge Hub.  

Pierwsze inwestycje

To założona dwa lata temu firma proponująca, jak to sama określa, „narzędzie wellbeingowe, które pomaga pracodawcom w tworzeniu szczęśliwszych i zdrowszych miejsc pracy poprzez firmowe wyzwania rowerowe”. To w dużym skrócie program zachęcający pracowników do jeżdżenia na rowerze zarówno do pracy, jak i w czasie wolnym. Activy oferuje firmom gotowy lub opracowany specjalnie pod konkretne potrzeby scenariusz konkursu, do którego mogą się włączać pracownicy. Tworzy również jego stronę internetową, opracowuje statystyki i oprawę promocyjną. Dodatkiem jest aspekt CSR. Przejechane rowerem kilometry przekładają się na pieniądze wpłacane na wybrany cel charytatywny. 

– Z Activy skorzystało już ponad 300 firm, prawie 10 tys. pracowników zwiększyło swoją aktywność fizyczną, a 95 proc. uczestników poleca rowerowy program swoim znajomym – mówi Igor Pielas założyciel i prezes firmy Activy.  

W przypadku Activy inwestycja KnowledgeHub to nie były pierwsze pozyskane przez spółkę środki z zewnątrz. – Zaczęliśmy od finansowania przez anioła biznesu, w międzyczasie udało nam się też pozyskać nieduże finansowanie w ramach programu Scale-Up (program akceleracyjny prowadzony przez PARP),  które pomogło nam doprowadzić produkt do poziomu używalności na rynku – tłumaczy Igor Pielas. 

Wśród innych, zrealizowanych inwestycji funduszy założonych przez PFR, znajdziemy projekty z bardzo różnych dziedzin – np. brokera śmieci przemysłowych ZEME (zainwestował w niego fundusz RST Ventures for Earth), który swą szansę na rozwój widzi w usprawnianiu procesu gospodarowania odpadami przemysłowymi, Talkin’ Things – firmę działającą w bardzo modnym obszarze internetu rzeczy (Montis Capital), internetową platformę rekrutacyjną Talent Alpha (Aper Ventures) czy fintech Symmetrical. Ta ostatnia firma stworzyła system umożliwiający prostsze i tańsze ubieganie się o pożyczki za pośrednictwem internetu dzięki włączeniu w ten proces pracodawców. Symmetrical jest ciekawy również dlatego, że jest to inwestycja wspólna założonego przez PFR Ventures funduszu Finch Capital oraz dwóch innych, istniejących wcześniej wehikułów – Market One Capital oraz Plug & Play, a także aniołów biznesu. To pokazuje, że nowo powstałe fundusze włączają się w istniejący system finansowania młodych firm. 

Aktywność nowych wehikułów inwestycyjnych sprawia, że nawet początkujące firmy nie działają w próżni. Kolejny pozytyw to wprowadzenie zdecydowanie większej niż dotąd przejrzystości na rynku oraz zastrzyk świeżej krwi – PFR postawił na dopuszczenie do tworzenia zespołów zarządzających nie tylko tych, którzy już zdobyli doświadczenie w funduszach venture capital – ale również zespołów, które zdobywały je np. jako aniołowie biznesu (przykład to KnowledgeHub). 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?