Handel

Lidl przechodzi na split payment! Nowa zasady płatności dla dostawców

fot. East News

Mimo, że obowiązkowy split payment nie obejmuje (jeszcze) handlu, sieć Lidl poinformowała o wdrożeniu tego rozwiązania przy realizacji płatności dla dostawców ze wszystkich branż. System będzie obowiązywał od listopada.

 

Jak deklarują przedstawiciele sieci Lidl, firma rygorystycznie przestrzega litery prawa i lokalnych regulacji na wszystkich rynkach, na których prowadzi działalność.

- Lidl Polska działając w zgodzie z obowiązującymi w Polsce przepisami, odprowadza wszystkie wynikające z przepisów prawa polskiego należne podatki. Świadomość, że wpływy z podatku VAT realizowane za pośrednictwem  dużych przedsiębiorstw, a takim bez wątpienia jest Lidl Polska, są ważną częścią budżetu kraju, kierując się przy tym zasadą efektywności firma podjęła decyzję o stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, czyli rozdzielenia płatności netto i VAT na dedykowane konto, w znacznie szerszym zakresie niż nakłada to na nią ustawodawca - brzmi komunikat.

Od 1 listopada br. LIdl wprowadzi split payment dla każdej transakcji (a nie, jak wynika z nowelizacji przepisów, dla transakcji od 15 tys. złotych) przy współpracy z kontrahentami. - Sieć ma nadzieję, że ta decyzja istotnie przyczyni się do eliminacji nadużyć podatkowych w kraju i będzie motywacją dla innych przedsiębiorców do szerszego, niż wymagają tego przepisy, wprowadzania mechanizmu podzielonej płatności - pisze Lidl.

0 Ze zrozumieniem przyjęliśmy nowe rozwiązanie zakładające obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności dla wybranych branż. Wdrażany od 1 listopada 2019 roku mechanizm będzie naszym zdaniem skutecznym rozwiązaniem, które z jednej strony zapewni ochronę dla nabywcy towaru lub usługi, z drugiej, w sposób systemowy pomoże uszczelnić system podatkowy w Polsce – zauważa Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communication Lidl Polska.

- Zawsze dokładamy starań, aby współpracować wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i usługobiorcami, jednak wiemy również, że ewentualne nadużycia podatkowe mogą być w praktyce trudne do zidentyfikowania. Podjęliśmy zatem decyzję, że od listopada 2019 split payment będzie podstawową formą regulowania płatności przez Lidl Polska – informuje Robaszkiewicz.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?