Giełda

Marek Belka: Polska potrzebuje ustawy o Reit-ach [TYLKO U NAS]

fot. Wikimedia. lic: CC-BY 3.0

Wielką pomocą dla polskiego rynku nieruchomości byłoby wreszcie uchwalenie ustawy o REIT-ach - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Marek Belka, były premier i szef Narodowego Banku Polskiego.

Jak tłumaczy Marek Belka, w ostatnich latach polski rynek nieruchomości borykał się z nowymi przepisami prawnymi. - Zamrożono obrót ziemią rolną, co na szczęście już się zmienia, opodatkowano nieruchomości komercyjne, ograniczono rozwój obiektów handlowych i dodatkowo wprowadzono zakaz handlu w niedziele… - wylicza.

Mimo to rynek nieruchomości w Polsce radzi sobie dość dobrze. - Problem w tym, że Polacy, którzy nie dysponują dużymi zasobami kapitału, nie mogą z tego korzystać. Jest na to rozwiązanie – od wielu lat branża postuluje wprowadzenie do polskiego porządku prawnego ustawy o REIT-ach (w Polsce nazywane FINN). W wielkim skrócie są to specjalne fundusze, których celem jest wyłącznie inwestowanie w nieruchomości. Korzystają one ze zwolnień podatkowych, ale muszą niemal wszystkie zyski przekazywać inwestorom, którzy mogą nabywać udziały za niewielkie pieniądze - dodaje.

Polska wprowadzając taki wehikuł nie byłaby pionierem, bo na zachodzie taka forma inwestycji jest bardzo popularna. - Charakteryzuje się nieco większym ryzykiem od lokat czy obligacji, ale jednocześnie ma znacznie wyższą stopę zwrotu - komentuje.

Dlatego przez lata postulaty branży nieruchomości dotyczyły stworzenia norm prawnych, które umożliwią taką formę inwestowania. - Władze uznały jednak, że ten rynek jest zbyt ryzykowny i zwyciężyła koncepcja utworzenia REIT-ów koncentrujących się wyłącznie na inwestycjach mieszkaniowych. Niestety, mimo szumnych zapowiedzi ustawa znajduje się w „zamrażarce” sejmowej i nie ma żadnych sygnałów, by posłowie wkrótce mieli się nią zająć - zaznacza Marek Belka.

- Szkoda, bo jej wprowadzenie znacząco wzbogaciłoby paletę instrumentów finansowych na rynku. Pamiętajmy także, że nieruchomości są wykorzystywane do długoterminowego inwestowania – są więc idealne w kontekście oszczędzania pieniędzy na emeryturę. W Polsce to wciąż bardzo duży problem, dlatego trzymam kciuki za tym, by jak najszybciej się zmaterializowała i pomogła w rozwoju rynkowi mieszkaniowemu - podsumowuje.

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?