Inwestycje

Mocny wzrost inwestycji w Katowicach

fot. Adobe Stock

Analitycy międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wskazują, że na katowickim rynku biurowym znajduje się blisko 70 200 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w budowie. Wśród sześciu realizowanych obecnie projektów największą inwestycją jest Face2Face Business Campus składający się z dwóch faz o łącznej powierzchni 46 800 mkw.  

Oddanie dwóch projektów biurowych o łącznej powierzchni 8 400 mkw. (budynki zlokalizowane przy ul. Brackiej 28 i 28a wybudowane przez firmę Opal), pozwoliło Katowicom utrzymać pozycję szóstego rynku biurowego w Polsce z całkowitymi zasobami na poziomie 527 100 mkw. Analitycy Cushman & Wakefield wskazują, że na zakończenie 2019 roku nowa podaż może osiągnąć wartość 44 100 mkw., po realizacji pięciu zapowiadanych projektów. Optymistyczne sygnały dla rynku wysyłają zarówno lokalni, jak i dobrze rozpoznawalni deweloperzy, którzy planują rozpoczęcie prac nad nowymi inwestycjami biurowymi. Ich oddanie jest przewidziane na przełomie 2021 i 2022 roku.

Popyt na powierzchnie biurowe w Katowicach w pierwszej połowie 2019 roku wyniósł 29 800 mkw. (+24% r/r), a wśród największych transakcji znalazły się renegocjacje Unilever w Nowym Katowickim Centrum Biznesu (7 300 mkw.), przednajem Perform Group w Face2Face Business Campus I (6 400 mkw.) oraz dwie transakcje (renegocjacja i nowa umowa) Capgemini w budynkach Atrium (5 600 mkw.) oraz Brema (2 200 mkw.).

Dość wysoka aktywność najemców na katowickim rynku biurowym znalazła odzwierciedlenie w spadku stopy pustostanów do poziomu 7,4% (- 3,4 pp. r/r), nie miała natomiast wpływu na średnie stawki czynszu, które kształtowały się na poziomie 14,00 EUR/mkw./miesiąc.

- W minionym półroczu na katowickim rynku biurowym obserwowaliśmy dużą aktywność najemców w zakresie renegocjacji i przedłużeń trwających umów najmu. Najemcy, widząc rosnący popyt i niski wskaźnik powierzchni niewynajętej, zabezpieczają swoje dotychczasowe lokalizacje znacznie wcześniej niż miało to miejsce w ostatnich latach. Wielu deweloperów dostrzegło już zbliżającą się lukę podażową i rozpoczęło przygotowania pod nowe inwestycje - podsumowuje Tomasz Dyba, negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

25 najlepszych polskich startupów

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?