Gospodarka

Komisja Europejska: Dzięki uchodźcom średnie PKB Unii może być wyższe o 0,2 proc.

fot.Lukasz Zakrzewski/REPORTER

Jednym z wątków opublikowanych wczoraj prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej był wątek wpływu uchodźców na gospodarki krajów Uni. Według nich do 2020 roku średnie PKB UE może być dzięki uchodźcom wyższe o 0,2 proc.

– W debacie na temat uchodźców słychać często argument gospodarczy, że ich napływ negatywnie wpłynie na wzrost gospodarczy i rynek pracy. Nasza analiza pokazuje coś innego, że pod pewnymi warunkami, czyli dobrej polityki integracyjnej, skutki mogą być korzystne – ocenił komisarz UE ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł Pierre Moscovici.

Według analizy ekspertów KE wpływ fali uchodźców na gospodarkę będzie umiarkowany, bo też ich liczba w skali 28 państw nie jest zatrważająca. Nawet jeśli w latach 2015–2017 przybędzie 3 mln ludzi, to populacja UE zwiększy się zaledwie o 0,4 proc.

W krótkim terminie konieczność zapewnienia im zakwaterowania i wyżywienia stworzy presję na finanse publiczne - czytamy w komunikacie Komisji. Potem jednak uchodźcy wkroczą na rynek pracy i będą mieli pozytywny wpływ na produkt krajowy brutto, a także na finanse publiczne. Bo dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że imigranci więcej wpłacają do budżetu, niż z niego dostają. Cały czas mówimy jednak o małych zmianach. Do 2020 roku średnie PKB UE może być dzięki uchodźcom o 0,2 proc. większe.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty