Prawo

TSUE: Spłaciłeś kredyt przed terminem? Należy się zwrot pieniędzy!

fot. Adobe Stock

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że przy przedterminowej spłacie kredytu, bank musi oddać proporcjonalnie obniżone wszystkie dodatkowo poniesione koszty. To ważna informacja dla wszystkich, którzy mieli bądź mają kredyty.

Wyrok rozstrzygnął wątpliwości Sądu Rejonowego Lublin-Wschód. Jego konsekwencje dotyczą jednak banków i kredytobiorców w całej Polsce.

Jak wynika z treści wyroku, w przypadku przedterminowej spłaty kredytu bank powinien zwrócić takie koszty, jak prowizję, opłaty przygotowawcze czy ubezpieczenia. Kredytobiorca nie otrzyma zwrotu wszystkich wydatków – lecz proporcjonalnie obniżonego o okres od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Nie może też zależeć od tego, kiedy kredytodawca faktycznie poniósł te koszty.

Sprawę skomentował m.in. Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Z doświadczenia UOKiK wynika, że są instytucje finansowe, które nie rozliczają się z konsumentem. Owszem umarzają odsetki za czas, w którym ktoś już nie będzie korzystać z kredytu, ale zatrzymują część opłat np. administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. To naruszenie prawa. Cieszę się, że Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził dotychczasowe stanowisko urzędu – powiedział.

UOKiK już teraz sprawdzał, w jaki sposób instytucje finansowe rozliczają się z konsumentami, którzy wcześniej spłacili kredyt konsumencki. Do tej pory postawiono aż 21 zarzutów dla firm z sektora pozabankowego, które nie rozliczają się z klientami. W toku jest 8 kolejnych postępowań wyjaśniających. Jak deklaruje UOKiK – kolejne sprawy będą wszczynane na bieżąco.

 – Apeluję do kredytodawców, żeby respektowali wyrok TSUE. Dla instytucji finansowych, banków stanowi on jasną informację, jak interpretować ten przepis. Jest to też dobry powód do tego, aby unormowały sytuację na rynku i zawierały ugody z klientami. W ten sposób można uniknąć interwencji UOKiK, a przypomnę, że maksymalna kara za naruszenie ustawy o kredycie konsumenckim może wynieść do 10 proc. obrotu – dodaje Niechciał.

Jak radzi UOKiK, konsument, który spłacił kredyt, a kredytodawca się z nim nie rozliczył z pobranych opłat, powinien złożyć reklamację, powołując się na orzeczenie TSUE. Po odrzuceniu reklamacji pomocą służy Rzecznik Finansowy. Konsument może również dochodzić swoich praw w sądzie.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]