Nowe Technologie

Coraz bliżej e-Doręczeń. Poczta Polska tworzy specjalny zespół [TYLKO U NAS]

fot. materiały prasowe

1 września w strukturach Poczty Polskiej zaczęło funkcjonowac Biuro Inicjatyw Cyfrowych. Ma ono przygotować firmę do procesu certyfikacji niezbędnej do wdrożenia e-Doręczeń - dowiedział się portal mycompanypolska.pl.

Utworzenie zespołu potwierdził Tomasz Janka, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w Poczcie Polskiej. Firma nie informuje jednak ani o składzie zespołu, ani o konkretnych zadaniach stojacych przed Biurem. Nie wypowiada się także na temat potencjalnych żadnych terminów związanych z zakończeniem prac nad dostosowaniem struktury Poczty do realizacji usług. - Terminy wdrożenia są regulowane przez ustawodawcę - komentuje Tomasz Janka.

Za przygotowanie ustawy o doręczeniem elektronicznych odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji. Przypomnijmy, projekt został przygotowany jeszcze w lutym br. W lipcu trafił on do Komitetu Stałego Rady Ministrów, a na przełomie lipca i sierpnia - do komisji prawniczej. Projekt wciąż nie został przyjęty przez Radę Ministrów - co oznacza, że nie jest wpisany do porządku obrad najbliższego (i prawdopodobnie ostatniego) posiedzenia parlamentu.

Jak wynika z projektu ustawy, do 2025 roku podmiotem odpowiedzialnym za realizację e-Doręczeń ma być Poczta Polska. Później obowiązku przejmie operator wyznaczony w konkursie.

- Powierzenie Poczcie Polskiej S.A. świadczenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej poprzedzone zostało analizą jej gotowości do świadczenia wyżej wymienionych usług. Istotne znaczenia dla oceny gotowości Poczty Polskiej S.A. miały wyniki konkursu przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, zakończonego dniu 30 czerwca 2015 r. decyzją o wyborze Poczty Polskiej S.A. jako operatora wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych na lata 2016-2025 - wynika z Oceny Skutków Regulacji opublikowanej pod koniec sierpnia.

Do realizacji e-Doręczeń Poczta Polska ma wykorzystać platformę Envelo. - Stwierdzono że Poczta Polska posiada potencjał do szybkiej adaptacji swoich zasobów do świadczenia publicznej usługi hybrydowej co wprost przekłada się na osiągnięcie przez wnioskodawcę satysfakcjonującego wskaźnika związanego z czasem wprowadzenia usługi na rynek (tzw. Time To Market). Dodatkowo, wykorzystanie posiadanej przez Pocztę Polską S.A. infrastruktury (w tym sieć placówek, sortownie, centrum wydruku) oraz kadry pozwoli racjonalizować koszty wdrożenia publicznej usługi hybrydowej – niezbędnej dla zachowania łatwej formy komunikacji wykluczonych cyfrowo obywateli z elektroniczną, w coraz większym zakresie, administracją publiczną - brzmi fragment OSR.

Jak wynika z uzasadnienia ustawy, celem powierzenia Poczcie Polskiej funkcji Narodowego Operatora Cyfrowego ma być zrekompensowanie jej utraty przychodów z tytułu dostaw tradycyjnych listów. - Operator wyznaczony będzie otrzymywał z budżetu państwa dotację przedmiotową za dostarczanie korespondencji od podmiotów niepublicznych do podmiotów publicznych z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego - wynika z projektu ustawy.

Ustawa miałaby wejść w życie w IV kwartale br. Świadczenie usług miałoby nastąpić od stycznia 2021 roku. W ciągu 10 lat od jego uruchomienia koszt wdrożenia e-Doręczeń miałby wynieść nawet 1,3 mld złotych, przy czym dotacje dla Operatora Wyznaczonego (do 2025 roku miałaby to być Poczta Polska) - kosztowałoby 1,1 mld złotych. 

 

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]