Inwestycje

MIR: duże zainteresowanie wsparciem z Programu Polska Wschodnia

fot. Boleslaw Waledziak/REPORTER

82 wnioski na łączną kwotę dofinansowania 301,7 mln zł złożyli przedsiębiorcy w pierwszym konkursie organizowanym w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia. Budżet w tej puli programu to 80 mln złotych.

"Liczby te potwierdzają, że firmy są chętne i gotowe do wdrażania innowacji. Potrzebują jednak odpowiedniego wsparcia, a właśnie takie oferuje POPW"– zaznaczyła wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.

Nabór wniosków o dofinansowanie odbył się w ramach poddziałania 1.3.1 POPW Wdrażanie innowacji przez MŚP. Trwał od 31 sierpnia do 30 października br. W jego puli znalazło się 80 mln zł.

Projekty zostaną teraz ocenione pod względem formalnym i merytorycznym, zgodnie z kryteriami wyboru projektów dla poddziałania Wdrażanie innowacji przez MŚP. Dofinansowaniem będą objęte przedsięwzięcia, które zdobędą największą liczbę punktów.

Na realizację projektu firmy mogą otrzymać nawet 7 mln zł. Środki te umożliwią im wprowadzenie na rynek nowych produktów lub usług poprzez wdrożenie własnych lub nabytych wyników prac badawczo-rozwojowych. Pieniądze z POPW przedsiębiorstwa przeznaczą m.in. na zakup usług doradczych związanych z inwestycją, np. w zakresie wzornictwa, przygotowania do wdrożenia czy doradztwa technicznego dotyczącego wdrożenia innowacji. Będą mogły sfinansować także zakup maszyn i urządzeń, linii produkcyjnej lub technologicznej, nabyć nieruchomości czy materiały budowlane, jak również zakupić prawa patentowe, know-how oraz licencje związane z wdrożeniem wyników prac badawczych.

Dzięki zrealizowanym projektom, firmy wzmocnią swoją konkurencyjność, co przełoży się na ich ekonomiczne korzyści i zachęci do wdrażania kolejnych innowacji.

Tegoroczny nabór w poddziałaniu Wdrażanie innowacji przez MŚP to dopiero początek. W puli całego poddziałania jest ponad 400 mln zł. Następny konkurs ogłoszony zostanie w przyszłym roku.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty