Handel

Kaufland wycofuje jednorazowe torby z tworzyw sztucznych

fot. materiały prasowe

 

Kaufland wycofuje sukcesywnie z asortymentu plastikowe torby, które dostępne były do tej pory za opłatą przy kasach. Sieć wprowadza w Polsce szereg zamienników wielorazowego użytku, które zastąpią sprzedawane do tej pory jednorazowe torby.

Już teraz we wszystkich sklepach Kaufland w całej Polsce przy kasach dostępne są wielorazowe torby na zakupy. Kolejne zamienniki dla popularnych reklamówek z plastiku pojawią się już wkrótce. Klienci będą mogli teraz wybrać pomiędzy wytrzymałą papierową torbą z certyfikatem FSC, poręczną torbą na ramię, torbą bawełnianą a modną ostatnio ażurową plecionką czy dużą torbą, którą wykonano z tworzywa sztucznego w 80 proc. pochodzącego z recyklingu (torba ta pojawi się w ofercie nieco później). Wszystko to we wspólnej trosce o środowisko.

- Ekologia i dbałość o środowisko jest jednym z głównych filarów naszej strategii CSR. W jej ramach redukcja wykorzystania plastiku stanowi priorytet działań sieci Kaufland do 2025 r. Sukcesywnie podejmujemy nowe inicjatywy, które przybliżą nas do celu, jakim jest zredukowanie śladu węglowego i osiągnięcie gospodarki w obiegu zamkniętym – mówi Agnieszka Kotlińska, ekspert ds. CSR w sieci Kaufland. 

Ze sprzedaży zostaną wycofane dwa popularne do tej pory modele jednorazowych toreb foliowych, które wykorzystywane były do pojedynczych zakupów i potem wyrzucane. Stare torby dostępne będą w sklepach do wyczerpania zapasów. 

- Z naszych szacunków wynika, iż wprowadzenie nowych zamienników dla jednorazowych toreb foliowych pozwoli nam na redukcję aż 1000 ton plastiku rocznie – dodaje Agnieszka Kotlińska.

W 2018 roku sieć Kaufland podjęła strategię w zakresie redukcji wykorzystania plastiku. Zgodnie ze strategią do 2025 roku zużycie tworzywa sztucznego zostanie zredukowane przynajmniej o 20 proc., a 100 proc. opakowań marek własnych będzie można poddać recyklingowi. Jednym z realizowanych przez Kaufland projektów w zakresie redukcji plastiku jest wprowadzenie w Polsce skrzynek wielorazowego użytku w łańcuchu dostaw. 

- Rezygnacja z wykorzystania toreb foliowych jednorazowego użytku w naszej sieci jest oczywistym krokiem w walce z plastikowymi odpadami. Niedługo, będziemy mogli przedstawić kolejne inicjatywy w tym zakresie – zapewnia Agnieszka Kotlińska. 

W najbliższym czasie sieć Kaufland planuje także wycofać jednorazowe, plastikowe sztućce, jak również naczynia jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego. Plastikowe rurki do napojów zastąpią te wykonane z papieru, natomiast w ofercie naczyń i sztućców znajdziemy już tylko zamienniki wykonane m.in. z papieru, bambusa, drewna, a także z trzciny cukrowej. 

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?