Inwestycje

Warszawa z rekordowym wzrostem inwestycji w nieruchomości

fot. Adobe Stock

 

Z najnowszego raportu firmy doradczej Savills wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku największy wzrost aktywności inwestycyjnej na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie odnotowała Praga (+124 proc.) i Warszawa (+119 proc.). Inwestorzy zaczęli kierować swoją uwagę ku mniejszym rynkom w poszukiwaniu atrakcyjniejszych stóp zwrotu.

Całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce w pierwszej połowie 2019 r. wyniosła około 2,8 miliarda euro. Na samą Warszawę przypadło 1,3 miliarda euro. Na kolejnych miejscach zestawienia firmy Savills znalazły się takie miasta europejskie jak: Sztokholm (+46 proc.), Berlin (+37 proc.), Dublin (+26 proc.), Ateny (53 proc.) i Mediolan (+16 proc.).

Stopy kapitalizacji dla najlepszych budynków biurowych utrzymały się na stabilnym poziomie i na większości przebadanych rynków nie przekraczają 4 proc., z wyjątkiem Lizbony (4,25 proc.), Warszawy (4,5 proc.), Manchesteru (4,75 proc.), Aten (6,25 proc.) i Bukaresztu (7,15 proc.).

Stopy kapitalizacji dla centrów handlowych spadły o 25 pb rok do roku tylko w Atenach, Warszawie, Lizbonie i Bukareszcie. W innych lokalizacjach pozostały na dotychczasowym poziomie lub wzrosły o 10-25 pb – w Londynie i Paryżu odpowiednio o 50 pb i 75 pb, co wynikało m.in. z wpływu handlu internetowego na cały sektor handlowy.

Również pośrednio w związku z rozwojem sektora e-commerce stopy kapitalizacji dla nieruchomości logistycznych ulegają kompresji w szybkim tempie w całej Europie – w minionym kwartale obniżyły się średnio o 47 pb w ujęciu rocznym, na co wpływ miał także dynamiczny wzrost popytu na magazyny w strategicznych lokalizacjach.

- Pomimo spadku aktywności inwestycyjnej w całej Europie kilka miast spoza kluczowych rynków odnotowuje lepsze wyniki od lokalizacji tradycyjnie najpopularniejszych wśród inwestorów. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości biurowych w niektórych miastach nadal utrzymują się powyżej 4 proc., ale mogą one szybko obniżyć się do poziomu odnotowywanego w innych lokalizacjach - powiedziała Eri Mitsostergiou, dyrektor w dziale badań europejskich, Savills.

- Pomimo bezprecedensowej płynności w skali globalnej, która napędza popyt na nieruchomości w Europie, do wyhamowania aktywności inwestycyjnej przyczynia się ograniczona podaż atrakcyjnych produktów połączona z niechęcią wśród inwestorów do szybkiego wyzbywania się aktywów. Z tego względu inwestorzy zaczęli zwracać większą uwagę na mniejsze rynki, które oferują atrakcyjniejsze stopy kapitalizacji. Przewidujemy, że ten trend utrzyma się także w drugiej połowie bieżącego roku - dodał Marcus Lemli, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego na Europę, Savills. 

W Polsce w pierwszej połowie 2019 r. całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości komercyjnych spadła o 14 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Trudno jednak mówić o wyhamowaniu aktywności inwestycyjnej, bowiem liczba odnotowanych transakcji wzrosła o ponad 50 proc. Zgodnie z danymi Savills, spadek o ponad 75 proc. odnotowano w sektorze handlowym, natomiast w sektorze biurowym i magazynowym miały miejsce znaczące wzrosty, o odpowiednio 78 proc. i 25 proc. Rośnie również udział sektora mieszkaniowego i prywatnych domów studenckich.

- Popyt inwestycyjny na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce pozostaje wysoki, co przekłada się na rekordowo niskie stopy kapitalizacji, zwłaszcza w sektorach biurowym i magazynowym. Spodziewamy się, że wartość transakcji na koniec roku w całym kraju zamknie się w przedziale 6–7 mld euro. Warszawa jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji, nie tylko w Polsce ale i w skali całego kontynentu. Jej atrakcyjność dla inwestorów praktycznie z całego świata potwierdza wysoka dynamika wzrostu wartości transakcji, będącą drugą najwyższą w całej Europie po pierwszym półroczu – podsumowuje Marek Paczuski, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego, Savills.

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?