Wydarzenia

Silna Europa, silna Polska? XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

fot. materiały prasowe

Kolejna, XXIX już edycja Forum Ekonomicznego odbędzie się 3–5 września w Krynicy-Zdroju. To najważniejsze wydarzenie biznesowe w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym co roku bierze udział ponad 4 tys. osób.

Tegorocznym hasłem imprezy jest: „Europa jutra. Silna, czyli jaka?”. Podczas sześciu sesji plenarnych, w ramach których odbędzie się ponad 200 paneli dyskusyjnych, przedstawiciele świata polityki, biznesu, nauki, kultury i mediów poruszą najważniejsze tematy związane z przyszłością nie tylko Starego Kontynentu, ale także wyzwań stojących przed Polską i krajami regionu. 

W XXIX Forum Ekonomicznym udział wezmą m.in.: ministrowie (w tym Andrzej Adamczyk czy Witold Bańka), posłowie i senatorowie, prezesi i kluczowi menedżerowie polskich i międzynarodowych firm, reprezentanci międzynarodowych instytucji ekonomicznych, finansowych i społecznych, naukowcy i badacze, a także politycy z całej Europy oraz reprezentanci UE.

Europejskie wyzwania

Goście tegorocznego Forum zajmą się najważniejszymi problemami związanymi z przyszłością Unii Europejskiej i samego kontynentu. Wśród głównych tematów sesji plenarnych znajdują się takie zagadnienia jak sytuacja państw Europy w kontekście coraz ostrzejszej rywalizacji między Chinami a USA, a także w jaki sposób należy budować silną Europę w XXI w. Eksperci poruszą różne scenariusze związane z brexitem, który wydaje się najważniejszym wyzwaniem stojącym przed Europą w najbliższych miesiącach. Problemem są też odmienne interesy krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Jak sobie z tym poradzić?

Jedną z możliwości dla zachowania znaczenia Europy na geopolitycznej mapie świata staje się dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej. Mimo że do Unii należą już największe gospodarki Europy, to wciąż wielki potencjał drzemie w krajach Południa – a dokładniej państw powstałych po rozpadzie Jugosławii.

W debacie „Czy powinniśmy powrócić do dyskusji o polityce rozszerzenia UE?”, podczas której poruszone zostaną szanse i możliwości płynące z ekspansji Unii na Bałkany, udział wezmą m.in.: Tanja Miščević – szefowa zespołu negocjacyjnego ds. przystąpienia Republiki Serbii do Unii Europejskiej; Zanda Kalniņa-

-Lukaševica – sekretarz parlamentarny w litewskim ministerstwie spraw zagranicznych; profesor Dmitrij Ofitserov-Belskiy z Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie; Cyril Svoboda – były minister spraw zagranicznych Czech i Johannes Swoboda – prezes austriackiego Międzynarodowego Instytutu Pokoju.

Eksperci porozmawiają m.in. o obecnej kondycji Unii Europejskiej w dobie brexitu, ale także o szansach płynących z przyjęcia kolejnych państw do organizacji. Takie rozszerzenie wiązałoby się także z dużymi wyzwaniami – szczególnie pod kątem włączenia małych gospodarek do potężnego organizmu ekonomicznego Unii.

Infrastruktura jest kluczowa!

Przyszłość nie tylko Polski, ale też całej Europy, zależy m.in. od rozwoju globalnego handlu. Jego wzrost z kolei uzależniony jest od stanu infrastruktury, transportu i szlaków komunikacyjnych. Nie chodzi tu tylko o rozwój takich projektów jak Nowy Jedwabny Szlak, ale także o zbliżenie się państw członkowskich dzięki rozwojowi transportu kolejowego czy nowych, bezpiecznych połączeń drogowych. 

W panelu „Europejski transport – bezpieczny, zrównoważony, inkluzywny. Realny plan czy mrzonka?” udział wezmą: Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury; Jorge Delgado – sekretarz stanu ds. infrastruktury w Ministerstwie Planowania i Infrastruktury rządu Portugalii oraz Wołodymyr Omelan – minister infrastruktury Ukrainy.

Eksperci odniosą się do ważnego problemu, jakim jest zapewnienie sprawnego i wydajnego transportu przy coraz większej presji na ograniczenie negatywnego wpływu gospodarki na środowisko. Oprócz tego politycy opowiedzą o planach rozwoju infrastruktury w celu polepszenia dostępu obywateli do najważniejszych usług, w tym opieki zdrowotnej. Ważnym wątkiem będzie międzynarodowa współpraca mająca na celu likwidację nierówności między obszarami Europy.

Ministrowie wspólnie zastanowią się nad przyszłość rozwoju państw Trójmorza i porozmawiają nad kierunkami rozwoju infrastruktury, która ten rozwój będzie w stanie przyspieszyć. Chodzi tu zarówno o klasyczne metody transportu, jak i innowacyjne koncepcje takie jak autonomiczne pojazdy oraz specjalne, ultraszybkie kapsuły.

Promocja dla Polski

Jednym ze źródeł sukcesu Polski w ostatnich latach, oprócz dużej konsumpcji i dobrej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, jest szybki rozwój polskich firm poza granicami kraju. To zasługa nie tylko ich osiągnięć – czy to w dziedzinie fantastycznych produktów i usług, czy przy poszukiwaniu nowych partnerów biznesowych, ale także dzięki promocji naszego kraju. 

Szansą są też wydarzenia sportowe i międzynarodowe osiągnięcia sportowców. Powiązania między sportem a ekonomią są coraz bardziej istotne – dlatego dyskusja na ten temat będzie ważną częścią Forum Ekonomicznego.

Obecność w wydarzeniu potwierdził obecny minister sportu Witold Bańka. Weźmie on udział w dwóch panelach dyskusyjnych. W debacie „Dyplomacja w sporcie. Droga do objęcia prezydentury w WADA” opowie o drodze do nominacji na szefa Międzynarodowej Agencji Antydopingowej (WADA). Z kolei podczas debaty „Czy sport może być opłacalnym narzędziem promocji?” wraz z ekspertami zastanowi się nad różnymi możliwościami płynącymi z sukcesów sportowych i organizacji międzynarodowych wydarzeń dla gospodarki i obywateli. W dyskusji wezmą udział: dyrektor zarządzający Federacji Sportów Irlandzkich Mary O’Connor; dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski oraz burmistrz Urzędu Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka. 

O gospodarce i nie tylko

Powyższe tematy to tylko niewielka część wielogodzinnych dyskusji i spotkań najważniejszych osób w Polsce i Europie. Wśród najważniejszych tematów, które zostaną poruszone podczas spotkania, można wymienić m.in. możliwości płynące z turystyki historycznej, zgranie gospodarki z ekologią, międzynarodową współpracę transgraniczną w Europie Środkowo-Wschodniej czy narzędzia do walki z terroryzmem.

Eksperci i politycy poruszą także tematy międzynarodowe, jak przyszłość regionu południowego Kaukazu i Ukrainy po tegorocznych wyborach, a także zagadnień związanych z bezpieczeństwem w rejonie Morza Bałtyckiego i potencjalnego rozszerzenia NATO.

Świat biznesu będzie miał okazję posłuchać dyskusji o polityce energetycznej, wykorzystaniu nowoczesnych technologii – w tym sztucznej inteligencji, a także o kierunkach rozwoju technologii blockchain i nowych pomysłach międzynarodowych fintechów.

Wydarzenia towarzyszące

Forum Ekonomiczne to także liczne wydarzenia towarzyszące. W tym roku goście będą mogli wziąć udział m.in. w Forum Ochrony Zdrowia, Forum Polonijnym, Konferencji Europa Karpat, Forum Regionów, Forum Ekonomicznym Młodych Liderów i Forum III Wieku. 

Tego typu wydarzenia to okazja do pogłębionych debat. Przykładowo, w tym roku podczas XIV edycji Forum Ekonomicznego Młodych Liderów głównym tematem będzie: „Umiejętności przyszłości dla przyszłych liderów”. Zaproszeni eksperci porozmawiają o edukacji, wykorzystaniu nowych technologii w biznesie i cechach młodych przywódców. Oprócz dyskusji i prezentacji na uczestników czekają także spotkania i warsztaty z praktykami biznesu, nauki i polityki. Forum odbędzie się 2–6 września w Nowym Sączu. 

Nie tylko debaty

Podczas tegorocznego Forum, oprócz licznych dyskusji panelowych, organizatorzy zadbali również o wydarzenia kulturalne. Będą to m.in. premiery książek oraz spotkania ze znanymi osobami ze świata kultury i sztuki, a także premiery filmów i koncerty.

Podobnie jak było to w latach poprzednich podczas Forum Ekonomicznego przyznane zostaną specjalne nagrody. W tym roku trafią one do laureatów w ramach czterech kategorii: Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo--Wschodniej. 

Na gości wydarzenia czeka także specjalny program rekreacyjny. Odbędzie się on w drugim i trzecim dniu Forum i obejmuje m.in. prezentację atrakcyjnych miejsc w okolicy Krynicy oraz przygotowanie dla gości specjalności kulinarnych.

Jak co roku organizatorem Forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Przy tegorocznej edycji wspiera ją ponad 

100 partnerów, w tym województwo małopolskie jako partner główny. „My Company Polska” zostało partnerem medialnym wydarzenia.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?