Pasje

Więcej niż zysk

fot. Adobe Stock

Odkryj bliską swemu sercu niszę rynkową, w której spełniałbyś się nie tylko jako przedsiębiorca. Do głosu właśnie dochodzi  „marketing slow”, który stawia na autentyczność i wartości. 

Wspomnienia gracza giełdowego

Edwin Lefèvre, wydawnictwo Linia

Fabularyzowana, świetnie napisana historia Jessego Livermoore’a, jednego z najsłynniejszych spekulantów giełdowych w historii.  Livermoore kilka razy tracił wszystko, by potem niebywale się bogacić. Wsławił się m.in. tym, że dzięki krótkiej grze zarobił na krachu na nowojorskiej giełdzie w 1929 r. Livermoore jest autorem wielu zasad gry na rynkach finansowych i popularnych w inwestycyjnym światku powiedzonek, które przez 100 lat nic nie straciły na aktualności. Ta książka jest przez wielu uważana za świetny podręcznik spekulowania na giełdzie, ale także długotrwałego inwestowania. Pokazuje świat manipulacji, zagrywek i strategii, a przede wszystkim boju toczonego z własnymi słabościami, żądzami i strachem. To także walka o to, by nie stracić cierpliwości i zmysłu obserwacji. Współczesne wydanie książki zaopatrzono w komentarze rzucające dodatkowe światło na opisywane wydarzenia i uczestniczące w nich postaci.

Cel I: doskonałość produkcji

Elijahu M. Goldratt, wydawnictwo Mint Books

Powieść o zarządzaniu produkcją i o organizacji pracy. Całkiem poczytna – przetłumaczona na kilkanaście języków, do tej pory sprzedała się na całym świecie w ponad 4 mln egzemplarzy. Ludzie pochłaniają ją z wypiekami na twarzy, nie potrafiąc się od niej oderwać – o czym piszą potem w internecie. Książka przedstawia dwie przełomowe metody: zarządzania produkcją (werbel-bufor-lina, czyli drum-buffer-rope) i rachunkowości przerobowej (throughput accounting) podejmowania decyzji menedżerskich. W przypadku obu tych metod obala się bezrefleksyjnie zwykle przyjmowane, szkodliwe założenia, o których menedżerowie uczą się na rozmaitych szkoleniach, jako o dobrych i „oczywistych”. Ekscytująca lektura dla kierowników i przedsiębiorców.

Gdzie jest twoja nisza?

Tad Hargrave, wydawnictwo Biały Wiatr

O znalezieniu niszy rynkowej marzy chyba każdy przedsiębiorca. Najlepsza jest oczywiście taka, w której poczuje się jak w domu. „Twoja nisza jest tam, gdzie jesteś niezbędny i niezastąpiony” – pisze Tad Hargrave, kanadyjski trener. „Będziesz wiedział, że dane miejsce jest twoje. Będzie pasowało do szerszej historii twojego życia. Nie będziesz musiał niczego udawać ani przybierać sztucznej pozy. Doświadczysz głębszego poczucia sensu swojej pracy”. Ta książka to de facto poradnik, jak rozumnie przejść przez proces poszukiwania własnej niszy. Autor ostrzega, że w pewnym momencie być może wpadniemy w panikę, że stracimy wiarę w to, że się uda… Na szczęście podpowiada też, jak przez ten najtrudniejszy etap przejść. Zdradza, jak odkryć swoje kompetencje, predyspozycje i powołanie, aby łatwiej i szybciej docierać do „optymalnych klientów”. I jak zostać człowiekiem, który, czerpiąc profity, odciśnie w świecie pozytywny ślad. Bo sam produkt to dziś za mało, potrzebne są wartości, które za nim stoją.

Kapitalizm. Historia krótkiego trwania

Kacper Pobłocki, Fundacja Bęc Zmiana

Opowieść o systemie, który, zdaniem autora, właśnie odchodzi w przeszłość. Oparty na idei ciągłego wzrostu, nie daje już rady w świecie, w którym wyczerpują się w zasadzie wszystkie tzw. proste zasoby. Kto spodziewa się jednak analizy z wyraźnie podkreślonymi tezami i końcową konkluzją, może się poczuć zawiedziony. Ta książka jest bowiem barwną, pełną ciekawostek syntezą charakterystycznych dla kapitalizmu zjawisk i mechanizmów, w ujęciu socjologicznym, ekonomicznym i historycznym. Zarówno kapitalizmu z dłuższą historią, gdy rodził się równocześnie z państwem, długiem i niewolnictwem, jak i krótszą – jako systemu ostatnich kilku dekad, w postaci gospodarki opartej na nieustannym wzroście i fiducjarnym pieniądzu. Pobłocki cofa się do narodzin państwa Mieszka I, nierozerwalnie związanych z masowym eksportem słowiańskich niewolników, „zasobów”, które „odławiano” na podbijanych terenach. Krótsze dzieje ilustruje m.in. upadek Detroit.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]