Nowe Technologie

Skanska i Innogy Innovation Hub z umową o współpracy [TYLKO U NAS]

fot. materiały prasowe

Dwie firmy: Skanska Commercial Development Europe oraz Innogy Innovation Hub zawarły umowę o współpracy na terenie Polski, Czech, Rumunii i Węgier - dowiedział się portal mycompanypolska.pl. To dobra wiadomość dla firmy z branży PropTech i Contech.

- Podpisaliśmy umowę z firmą Skanska, która zakłada, że będziemy partnerami przy współpracy ze startupami. Skanska jest zainteresowana rozwiązaniami i pomysłami, które mamy w portfelu i którym wciąż się przyglądamy. Celem działalności firmy deweloperskiej nie jest inwestowanie w startupy, ale zgłasza się do nich bardzo dużo podmiotów z ciekawymi pomysłami. My możemy wnieść nasz know-how i umiejętność oceny biznesowej małych firm – dlatego razem będziemy mogli zastanowić się, czy dane wdrożenie ma sens - powiedziała w rozmowie z mycompanypolska.pl Alina Prawdzik, Partner Zarządzająca odpowiedzialna za działalność innogy Innovation Hub w Europie Środkowo-Wschodniej i Szefowa działu ‘Smart & Connected’.

Współpraca polegać będzie na testowaniu rozwiązań tworzonych przez startupy z portfela Innogy na placach budowy Skanska. Chodzi o firmy z branży PropTech i ConTech. Jak deklarują firmy, pierwsze takie wdrożenia zostaną wprowadzone jestzcze w tym roku.

- Ta umowa jest dla nas ważna, bo jesteśmy dopiero drugim partnerem Skanska w regionie CEE – po firmie Microsoft. To dwustronnie korzystne rozwiązanie. Skanska jest bardzo innowacyjnym deweloperem, przychodzi do nich dużo startupów, ale oni chcieliby posłuchać, co my myślimy na ten temat, bo mamy kompetencje inwestycyjne. W tym momencie trudno mówić o technicznych aspektach współpracy. Mamy wspólny cel i chcemy go osiągnąć - dodaje Alina Prawdzik.

AKTUALIZACJA:

 W ramach porozumienia Skanska Commercial Development Europe oraz innogy Innovation Hub skupią się na kilku kluczowych obszarach, takich jak analityka danych pochodzących z systemów budynkowych, komfort użytkowników biurowców i usprawnienie procesów budowy.

Dzięki porozumieniu Skanska będzie mogła współpracować ze startupami z portfolio innogy Innovation Hub z całego świata. Razem z wybranymi partnerami Skanska przeprowadzi tzw. weryfikację koncepcji (ang. proof of concept) dostępnych rozwiązań jeszcze w tym roku. Do tej pory w ramach współpracy przedstawiciele Skanska wzięli udział w kilku branżowych konferencjach dla startupów organizowanych przez innogy Innovation Hub w Niemczech i Izraelu. 

- Współpraca ze startupami z branży PropTech i ConTech ma dla nas ogromne znaczenie. Jako deweloper i generalny wykonawca inwestycji biurowych Skanska odpowiadamy za cały cykl życia projektu. Chcemy łączyć doświadczenie i zasięg działalności Skanska z innowacyjnością i zasięgiem działania innogy Innovation Hub. Innowacyjne rozwiązania tworzą się, gdy pracują nad nimi zespoły o różnych kompetencjach. W ten sposób razem z innogy Innovation Hub testujemy i wprowadzamy rozwiązania, dzięki którym nasze przestrzenie biurowe będą jeszcze bardziej komfortowe i efektywne w zakresie użytkowania. Będziemy mogli uczyć się z naszych dotychczasowych doświadczeń tworząc cyfrowego bliźniaka fizycznego budynku – mówi Anna Tryfon-Bojarska, menedżer ds. innowacji w spółce biurowej Skanska.

- Dostrzegamy ogromny potencjał dla innowacji w sektorze budownictwa i wierzymy, że budynki z czasem mogą się stać samodzielnym ‘klientem’ firm energetycznych przyszłości. Poszukujemy rozwiązań technologicznych, które pomogą urzeczywistnić naszą wizję. Dzięki naszemu podejściu opartemu na platformie do współpracy, chcemy zapewnić możliwość testowania, udoskonalania i komercjalizacji tych produktów dla największych graczy na rynku. Skanska to partner, z którym będziemy mogli wykorzystać ten ogromny potencjał na zwiększenie efektywności wykorzystania przestrzeni, optymalizację produktywności budynków i ich bezpieczeństwa, a także pozytywnie wpłynąć na dobre samopoczucie użytkowników budynku. Krótko mówiąc, chodzi o to, abyśmy wychodząc z budynku byli zdrowsi niż wtedy, gdy do niego wchodziliśmy – mówi Alina Prawdzik, Partner Zarządzająca odpowiedzialna za działalność innogy Innovation Hub w Europie Środkowo-Wschodniej i Szefowa działu ‘Smart & Connected’.

innogy Innovation Hub stworzyło portfel wart 162 mln € (stan na grudzień 2018 r.) poprzez inwestycje w osoby dążące do przełomowej zmiany, startupy i przedsiębiorstwa we wczesnej fazie rozwoju, dając szanse współpracy już ponad 90 startupom i rozwijającym się firmom. Przykładem rozwiązania firmy z tego portfela, która koncentruje się na przyszłości budownictwa to platforma umożliwiająca śledzenie postępów na budowie w czasie rzeczywistym, w panoramicznym trybie 360 stopni. Oprogramowanie aktualizuje status budowy na bieżąco, umożliwiając bardziej efektywne zarządzanie kosztami i harmonogramem. Pomaga także uniknąć przekroczenia budżetu, co jest niezwykle przydatne w czasach rosnących kosztów pracy i materiałów.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?