Nowe Technologie

Google planuje komercyjne wykorzystanie dronów

fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Lider usług związanych z wyszukiwaniem i przetwarzaniem informacji zapowiedział, że uruchomi komercyjnie usługę dostaw towarów do klientów z wykorzystaniem dronów.

Projekt o roboczej nazwie "Skrzydło" (Wing) ma wystartować komercyjnie w 2017 roku - poinformował podczas konferencji kontroli ruchu lotniczego w Waszyngtonie szef tego projektu w Google, David Vos. Nie zdradził od póki co żadnych szczegółów dotyczących projektu - rodzaju oferowanych usług, rozmiaru i wielkości paczek oraz zakresu dostaw.

Do tej pory prace nad projektem toczyły się w tajnych laboratoriach firmy nazywanych Google X. testowy loty prowadzone były w Australi.

Z przecieków wynika, że drony Googla mogłyby być wykorzystywane m.in. do pomocy ofiarom klęsk żywiołowych czy do dostarczania pomocy medycznej. Miałby być one wyposażone w wyciągarkę, która pozwalałaby podejmować i dostarczać towary z powietrza, bez konieczności lądowania drona na ziemi.

Drony wykorzystuje już komercyjnie Amazon, który wykorzystuje je do dostarczania paczek o masie nieprzekraczającej 2,3 kg na niewielkie odległości (do odbiorców, zlokalizowanych w promieniu do 30 minut od magazynu firmy).

Na pocztku roku wykorzystanie  dronów w dostawach testował także największy chiński sprzedwca online - Alibaba. Trzydniowe testy prowadzono w sąsiedztwie biur firmy w Peknie, Shanghaju i Kantonu.

O pozwolenie na testy dostaw za pomocą dronów wystąpił także amerykański Walmart.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?