Inwestycje

BGK uruchamia „Kredyt na innowacje technologiczne”

EAST NEWS

Od 7 grudnia do 20 stycznia 2016 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o specjalny kredyt na innowacje technologiczne, który będzie częściowo spłacany przez BGK. Program skierowany jest do małych i średnich firm. W bieżącej transzy do rozdysponowania będzie pula 303 mln zł

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ogłosił konkurs i podpisał umowy z 17 bankami, które będą udzielały kredyty na innowacje technologiczne. Chodzi o banki: Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, BPH, BPS i zrzeszone banki spółdzielcze, Bank Handlowy w Warszawie, Millenium, Pekao, Zachodni WBK, Deutsche Bank Polska, BOŚ, Idea Bank, ING Bank Śląski, Krakowski Bank Spółdzielczy, mBank, PKO BP, Raiffeisen Polbank, SGB-Bank i zrzeszone banki spółdzielcze.

W starej perspektywie finansowej UE przedsiębiorcy z sektora MŚP mogli otrzymywać kredyt technologiczny. Mógł on być częściowo spłacony przez BGK w formie tzw. premii technologicznej. Wsparcie to cieszyło się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców; skorzystało z niego 600 firm - informuje bank.

W nowym programie wprowadzonych zostało szereg usprawnień: skrócony czas oceny wniosków, więcej pieniędzy na każdy projekt i rozszerzenie możliwości finansowania kosztów wdrożenia innowacji. Bardzo ważna zmiana dotyczy także zasady składania wniosków - warunek +kto pierwszy ten lepszy+ zastąpi zasada +kto najlepiej spełni postawione kryteria+. Dzięki temu dofinansowanie otrzymają najbardziej innowacyjne technologie - podkreślił wiceprezes BGK Radosław Stępień. Jego zdaniem kredyt na innowacje technologiczne może powtórzyć sukces kredytu technologicznego.

Maksymalną wysokość premii technologicznej podniesiono o 50 proc.-  z 4 do 6 mln zł. Całkowita wartość środków na dofinansowanie innowacyjnych projektów wynosi 422 mln euro.

Kredyt na innowacje technologiczne to część unijnego programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?