Nowe Technologie

XTPL będzie licencjonować swoją technologię

fot. materiały prasowe

 

Licencjonowanie stanie się metodą komercjalizacji technologii XTPL na rynku wyświetlaczy do zastosowania w naprawie defektów (ang. open defect repair). Decyzja jest efektem rozmów z partnerami zainteresowanymi nabyciem technologii spółki oraz analiz, potwierdzających zalety zastosowania tego modelu.

Spółka prowadzi rozmowy na temat komercjalizacji rozwijanej technologii z kilkoma dużymi graczami. Są wśród nich czołowi dostawcy linii produkcyjnych dla tego sektora (potencjalni bezpośredni klienci technologicznej spółki). W tej grupie jest m.in. międzynarodowy koncern notowany na NASDAQ, którego przychody w 2018 r. wyniosły ponad 4 mld USD. Kolejny z zainteresowanych partnerów to duży koreański producent wyświetlaczy (potencjalny klient końcowy dla technologii XTPL), notowany na giełdzie w Seulu, którego przychody za rok 2018 przekroczyły 50 mld USD. Model licencyjny preferuje większość potencjalnych klientów, którzy są zainteresowani zakupem rozwiązania oferowanego przez spółkę.

- Wszystkie te podmioty zadeklarowały zainteresowanie współpracą z XTPL w zakresie naprawy defektów właśnie w modelu licencyjnym. Potwierdzili oni także gotowość do szybkiej wizyty referencyjnej w naszych laboratoriach. XTPL ma potencjał by wspierać globalnych gigantów z branży wyświetlaczy oraz innych sektorów zaawansowanej elektroniki, tak by mogli oni produkować urządzenia w oparciu o licencjonowany know-how spółki –  wyjaśnia  Filip Granek, prezes oraz współtwórca XTPL.

Zarząd spółki zwraca uwagę przede wszystkim na możliwość wykorzystania istniejącego już potencjału przyszłego licencjobiorcy w zakresie efektywnego przygotowania technologii do wdrożenia przemysłowego. Prace takie obejmują zazwyczaj przeprowadzenie testów rozwiązania w kilku cyklach w warunkach produkcyjnych. Co ważne, w takim modelu to po stronie licencjobiorcy pozostają wszelkie aspekty związane ze sprzedażą finalnego produktu (logistyka, dystrybucja czy obsługa klienta). W tym przypadku produktem tym będą urządzenia do produkcji wyświetlaczy z modułami do naprawy defektów w oparciu o unikalną technologię XTPL. 

-  Uważamy, że partnerstwa strategiczne oraz licencjonowanie technologii pozwolą w najskuteczniejszy sposób wdrożyć technologię w danym sektorze, zabezpieczyć powtarzalne przychody i skupić się na kolejnym polu aplikacyjnym. Przełomowa technologia i chronione IP generuje przewagi biznesowe na lata, pozwalając osiągać znaczące, powtarzalne zyski. To jest długofalowy model na zbudowanie globalnie liczącej się spółki technologicznej o największej wymiernej wartości - podkreśla Filip Granek

Model licencyjny, przyjęty przez XTPL, wymaga odpowiedniego przygotowania i globalnego zabezpieczenia przedmiotu licencji, którym będzie własność intelektualna oraz unikalne know–how. W związku z tym spółka planuje systematycznie powiększać tworzoną chmurę patentową.

Rozmowy z potencjalnymi klientami wskazują również, że istotnym czynnikiem wpływającym na wartość licencji jest rozwój technologii XTPL do potrzeb naprawy defektów dla nowoprojektowanych generacji wyświetlaczy, które będą wdrażane do produkcji dopiero w kolejnych latach. Spółka uruchamia zatem dodatkowy projekt badawczo-rozwojowy, mający na celu spełnienie także potencjalnych wymagań technologicznych dla tych generacji produktów. Ewentualny sukces tego projektu oznacza wydłużenie o kilka kolejnych lat oczekiwanego czasu ekonomicznego wykorzystania licencji przez licencjobiorców. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?