Wydarzenia

Europejskie wyzwania! XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

fot. Adobe Stock

Goście tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy zajmą się najważniejszymi problemami związanymi z przyszłością Unii Europejskiej i samego kontynentu. Wśród głównych tematów sesji plenarnych znajdują się takie zagadnienia, jak sytuacja państw Europy w kontekście coraz ostrzejszej rywalizacji między Chinami i USA, a także w jaki sposób należy budować silną Europę w XXI wieku. 

Eksperci poruszą różne scenariusze związane z Brexitem, który wydaje się być najważniejszym wyzwaniem stojącym przed Europą w najbliższych miesiącach. Oprócz tego problemem są odmienne interesy krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Jak sobie z tym poradzić?

Jedną z możliwości dla zachowania znaczenia Europy na geopolitycznej mapie świata staje się dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej. Mimo, że do Unii należą już największe gospodarki Europy, to wciąż wielki potencjał drzemie w krajach Południa – a dokładniej państw powstałych po rozpadzie Jugosławii.

W debacie pt.: „Czy powinniśmy powrócić do dyskusji o polityce rozszerzenia UE?”, podczas której poruszone zostaną szanse i możliwości płynące z ekspansji Unii na Bałkany, udział wezmą: Tanja Miščević – szefowa zespołu negocjacyjnego ds. przystąpienia Republiki Serbii do Unii Europejskiej; sekretarz parlamentarny w litewskim ministerstwie spraw zagranicznych Zanda Kalniņa-Lukaševica; profesor Dmitrij Ofitserov-Belskiy z Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie; były minister spraw zagranicznych Czech – Cyril Svoboda i Johannes Swoboda – prezes austriackiego Międzynarodowego Instytutu Pokoju.

Eksperci porozmawiają m.in. o  obecnej kondycji Unii Europejskiej w dobie Brexitu, ale także o szansach płynących z przyjęcia kolejnych państw do organizacji. Takie rozszerzenie wiązałoby się także z dużymi wyzwaniami – szczególnie pod kątem włączenia małych gospodarek do potężnego organizmu ekonomicznego Unii.

--

W dniach 3-5 września w Krynicy-Zdroju odbędzie się kolejna, już 29-ta edycja Forum Ekonomicznego. To najważniejsze wydarzenie biznesowe w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym co roku bierze udział ponad 4 tys. osób.

Tegorocznym hasłem imprezy jest: „Europa jutra. Silna, czyli jaka?”. Podczas sześciu sesji plenarnych, w ramach których odbędzie się ponad 200 paneli dyskusyjnych, przedstawiciele świata polityki, biznesu, nauki, kultury i mediów poruszą najważniejsze tematy związane z przyszłością nie tylko Starego Kontynentu, ale także wyzwań stojących przed Polską i krajami regionu. 

W XXIX Forum Ekonomicznym udział wezmą m.in.: ministrowie (w tym Andrzej Adamczyk czy Witold Bańka), posłowie i senatorowie, prezesi i kluczowi menadżerowie polskich i międzynarodowych firm, reprezentanci międzynarodowych instytucji ekonomicznych, finansowych i społecznych, naukowcy i badacze, a także politycy z całej Europy.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]