Inwestycje

Dobra passa na rynku biurowym w Warszawie trwa

Bożena Garbarczyk z Działu Badań Rynku Knight Frank.

Warszawski rynek biurowy jest daleki od nasycenia. Stosunkowo niewielka nowa podaż w pierwszym półroczu tego roku i wysokie zainteresowanie powierzchnią biurową przekładają się na najniższy od 2012 roku współczynnik pustostanów. Najemców wybierających prestiżowe inwestycje na swoją siedzibę nie odstrasza nawet wzrost stawek czynszów wywoławczych. 

Zasoby biurowe w stolicy Polski na koniec I połowy 2019 roku kształtowały się na poziomie 5,5 mln mkw. W ramach zrealizowanych 10 projektów, nowa podaż wyniosła ponad 80 000 m kw. powierzchni biurowej. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku podaż nowych zasobów biurowych była ponad dwukrotnie większa (174 000 mkw.). Największe oddane do użytku w tym roku projekty powstały na Woli i Mokotowie.

Względnie niewielka podaż nowych zasobów biurowych w I połowie br. nie oznacza spadku aktywności deweloperów. Największe projekty wciąż pozostają w budowie. Zakładając, że deweloperom uda się dotrzymać zakładanych terminów, do końca 2019 roku na rynek biurowy w Warszawie trafi jeszcze ponad 160 000 m kw. powierzchni, a w 2020 roku aż 400 000 m kw. Obecnie trzy największe projekty na etapie budowy zlokalizowane są na terenie Woli oraz Śródmieścia i należą do nich: Varso Place (114 000 m kw.) realizowany przez HB Reavis, The Warsaw Hub (76 000 m kw.) realizowany przez Ghelamco Poland oraz Mennica Legacy Tower (66 000 m kw.), którego inwestorem jest Golub GetHouse. 

Nowoczesne powierzchnie biurowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem najemców. W II kwartale 2019 roku odnotowano rekordowo wysoki kwartalny popyt na poziomie 266 000 m kw., aczkolwiek całościowe wyniki za pierwsze półrocze (406 000 m kw.) są porównywalne z analogicznym okresem 2018 roku. 

– Drugi kwartał 2019 pokazuje, że rośnie liczba umów pre-let. W pierwszym kwartale stanowiły one 17 proc. całkowitego popytu, a w drugim ich udział wzrósł do 32%. Wynika to z faktu, że maleje dostępność powierzchni biurowej do wynajęcia od zaraz, a tym samym wiele projektów już na etapie budowy jest bardzo dobrze skomercjalizowanych – mówi Bożena Garbarczyk, starszy konsultant z Działu Badań Rynku Knight Frank.

– Dobrze skomunikowane i zlokalizowane w wyróżniającym się obiekcie nowoczesne biuro to benefit dla pracowników, o których walczą firmy, a jednocześnie jedno z narzędzi kreowania prestiżowego wizerunku organizacji. W dalszym ciągu największym zainteresowaniem wśród najemców cieszyły się strefy Centrum, Centralny Obszar Biznesu i Służewiec – dodaje Karol Grejbus, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w firmie Knight Frank. 

Zainteresowanie najemców powierzchnią biurową w stolicy potwierdza najniższy od 2012 współczynnik pustostanów, który na koniec czerwca spadł do 8,5 proc. Dla porównania w analogicznych okresach 2018 i 2017 roku wyniósł odpowiednio 11,15 proc. oraz 13,95 proc. W połowie tego roku najwięcej wolnej powierzchni biurowej dostępne było na Służewcu – 204 000 mkw. oraz w strefach centralnych – 122 000 mkw. 

- Od początku roku obserwujemy nieznaczny wzrost stawek wywoławczych w najlepszych lokalizacjach. Z naszych danych wynika, że czynsze wywoławcze w prestiżowych inwestycjach Centralnego Obszaru Biznesu kształtują się na poziomie 20-25 euro za metr kwadratowy miesięcznie. W pozostałych lokalizacjach centralnych wahają się od 15 do 22 euro, a w strefach pozacentralnych czynsze wywoławcze kształtują się w widełkach 10-15 euro za metr kwadratowy miesięcznie – podsumowuje Bożena Garbarczyk, Starszy Konsultant z Działu Badań Rynku Knight Frank.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]