Finanse

Beesfund z nową radą nadzorczą i planami rozwoju

fot. materiały prasowe

Beesfund, platforma crowdfundingowa w Europie Środkowej, powołał nową radę nadzorczą. W jej skład weszli Michał Cieciórski (były wiceprezes GPW), Michał Kozicki (były prezes HBO Polska) i Paweł Zylm (były prezes BRE Ubezpieczenia). Będą oni wspierać Beesfund w tworzeniu rynku MTF, rozwoju w nowych sektorach i ekspansji międzynarodowej. 

Beesfund to polska platforma crowdfundingu udziałowego. Tylko w ubiegłym roku Beesfund przeprowadził emisje udziałów 13 spółek, które zebrały w sumie 26 mln złotych. W pierwszej połowie 2019 roku Beesfund przeprowadził 16 emisji, na łączną kwotę blisko 16 mln złotych.

Polska platforma jest popularna wśród spółek technologicznych, sportowych, a także producentów piwa. Swoje emisje za pośrednictwem Beesfund przeprowadziły m.in. Migam, Pelixar, Wisła Kraków, a także Browar Brodacz, Browar Jastrzębie, Inne Beczki i Warmińska Manufaktura Wódek. Od kwietnia 2018 przy pomocy crowdfundingu udziałowego można zebrać kapitał w wysokości nawet miliona euro (4 mln zł).

Teraz Beesfund otwiera się także na nowe obszary i inne europejskie rynki. Polską spółkę będzie wspierać nowo powołana rada nadzorcza, w skład której weszli między innymi Michał Cieciórski, Michał Kozicki i Paweł Zylm. 

Michał Cieciórski był w latach 2016-2018 wiceprezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W przeszłości był ekspertem Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych ESMA. Obecnie pracuje w Europejskim Banku Centralnym we Frankfurcie. W Beesfund będzie doradzał w tworzeniu platformy obrotu wtórnego MTF opartego o blockchain, nadzorował kwestie regulacyjne oraz wspierał spółkę kontaktami na europejskim rynku finansowym.

Michał Kozicki to były prezes HBO Polska, a także Senior Vice President of Distribution w HBO Europe, gdzie zarządzał zespołami dystrybuującymi kanały liniowe oraz serwisy SVOD w siedemnastu krajach. W Beesfund będzie nadzorować obszar ekspansji międzynarodowej, filmu i kultury oraz sztucznej inteligencji.

Paweł Zylm był twórcą i długoletnim prezesem BRE Ubezpieczenia, a także Członkiem Rady Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Obecnie jest aniołem biznesu, który inwestuje w startupy na wczesnym etapie rozwoju. W Beesfund będzie nadzorować kwestie relacji inwestorskich, budowę profesjonalnej sieci aniołów biznesu oraz obszary związane z ubezpieczeniami i obligacjami komunalnymi. 

– Beesfund już dziś jest liderem rynku crowdfundingu udziałowego nie tylko w Polsce, w której odpowiada za ponad połowę emisji w tej formie, ale w całej Europie Środkowej. Widzę w Beesfundzie nadzieję na rozruszanie rynku kapitałowego. Crowdfunding udziałowy może być niebawem remedium na małą liczbę publicznych ofert akcji, z którymi borykają się europejskie parkiety. Wierzę, że wielu emitentów Beesfundu pojawi się za parę lat na giełdach papierów wartościowych. Musimy szukać nowych ścieżek – mówi Michał Cieciórski, Członek Rady Nadzorczej Beesfund. 

– Od początku działalności demokratyzujemy inwestowanie, umożliwiając uczestnictwo w rynku każdemu, kto dysponuje kapitałem. Niezależnie od jego wysokości. Polskie spółki i polscy inwestorzy przekonali się do crowdfundingu udziałowego i chętnie z niego korzystają. Teraz stoimy przed wyzwaniem budowy największej platformy crowdfundingowej w Europie. Zebraliśmy mocną drużynę, która pomoże nam w osiągnięciu tego celu – mówi Arkadiusz Regiec, założyciel i prezes Beesfund. 

Jeszcze w tym roku Beesfund otworzy portal społecznościowego finansowania nieruchomości Taon Property, który umożliwi inwestycje w tym obszarze każdemu już od 50 zł. Beesfund tworzy też rynek private market oparty o technologię blockchain, który umożliwi obrót udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Polska spółka w przyszłości wystąpi również o prowadzenie regulowanego rynku MTF (multilateral trading facility), który będzie wykorzystywał technologię blockchain do stworzenia paneuropejskiego parkietu dla innowacyjnych spółek z całego kontynentu.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?