Finanse

Polski fintech rośnie w siłę. Monevia zwiększa sprzedaż

fot. Adobe Stock

 

Próg 200 mln zł wykupionych faktur od mikro- i małych przedsiębiorców, w tym freelancerów, przekroczyła w czerwcu Monevia, polski fintech specjalizujący się w mikrofaktoringu.

Tak wynika z opublikowanych właśnie danych Spółki, wskazujących na wartość 205,2 mln zł faktur sfinansowanych od początku działalności, czyli od roku 2016. Liczba obsłużonych faktur przekroczyła z kolei 64,4 tys. W samym 2018 roku Monevia obsłużyła 23,1 tys. faktur wartych 80 mln zł (wzrost rok do roku przekroczył 30 proc.).

- W pierwszej połowie 2019 roku dalej dynamicznie rośniemy, utrzymując dynamikę ponad 30 proc. wzrostu w ujęciu rok do roku. Obsłużyliśmy w okresie styczeń – czerwiec 2019 roku blisko 12 tys. faktur na kwotę 43 mln zł. To dowodzi wysokiej skalowalności naszego modelu biznesowego, opartego na automatyzacji procesów i wykorzystaniu możliwości zdalnego kontaktu – wskazuje Maciej Drowanowski, prezes spółki Monevia.

Wśród trendów, jakie obserwuje Monevia, jest systematyczny wzrost średniej wartości brutto faktury sprzedawanej przez przedsiębiorców. O ile w roku 2016 było to 2,8 tys. zł, to w minionym półroczu było to już ponad 3,5 tys. zł (+24 proc.). Próg 3 tys. zł średniej wartości faktury został przekroczony w roku 2017, a miniony rok zakończył się przekroczeniem 3,2 tys. zł. Jednocześnie rośnie mobilność przedsiębiorców, którzy coraz częściej chcą wykorzystać gotówkę ze sprzedaży wystawionych faktur w dowolnym miejscu na świecie, zarówno poprzez dokonanie płatności kartą, wypłatę gotówki w bankomacie, jak również poprzez zakupy online.

- Teraz możliwy jest już natychmiastowy, bezpieczny dostęp do gotówki w walucie dostosowanej do kraju transakcji, bez kosztów przewalutowania i bez ponoszenia ryzyka kursowego. To efekt unikalnego połączenia usług Platformy Monevia oraz usług naszego partnera – Igoria Trade, dostarczającego kartę wielowalutową IgoriaCard z logo Mastercard. To pozwala naszym klientom na dużą oszczędność czasu i pieniędzy wobec standardowych rozwiązań – mówi prezes Drowanowski.

- Prawdopodobnie jako jedyny fintech w Polsce z obszaru mikrofaktoringu generujemy zyski i dostarczamy naszym klientom bezpieczne finansowanie. Rok 2018 pokazał, że Monevia jest trwale rentowna, generując marżę operacyjną na poziomie ponad 30%. W rezultacie mamy stabilne źródła finansowania dalszego rozwoju i jesteśmy silnym partnerem biznesowym – podkreśla Maciej Drowanowski, prezes spółki Monevia.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

25 najlepszych polskich startupów

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?