Nowe Technologie

Polska firma tworzy sztuczną inteligencję do przewidywania zaostrzeń astmy

fot. materiały prasowe

 

BLDG Venture pomoże zespołowi FindAir w dalszym rozwoju systemów wsparcia dla terapii astmy i POCHP. Projekt obejmuje fazę Proof of Concept stworzenia algorytmów sztucznej inteligencji do przewidywania zaostrzeń oraz głównych czynników wywołujących zaostrzenia u astmatyków i chorych na POCHP.

FindAir przeprowadził już pierwsze prace w celu weryfikacji podstawowych założeń projektu z pozytywnym skutkiem. Przewidywany czas na zakończenie realizacji kolejnej fazy projektu to 18 miesięcy. Podstawą finansowania projektu jest zarządzany przez BLDG Venture fundusz, utworzony w ramach programu Bridge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

- Strategią naszego funduszu jest inwestowanie w projekty z szeroko rozumianego obszaru connected hardware, które jednocześnie mają potencjał globalnego rozwoju. FindAir, rozwijając technologię dla grupy docelowej szacowanej na poziomie 8-9% populacji, wpisuje się więc w naszą specjalizację. Wierzymy, że sztuczna inteligencja nad którą pracuje zespół może zrewolucjonizować leczenie astmy i POCHP o czym świadczy duże zainteresowanie, które technologia już teraz wzbudza w środowisku medycznym. – mówi Dariusz Lipka, partner zarządzający w BLDG Venture.

FindAir w styczniu tego roku wszedł na rynek ze swoim rozwiązaniem z zakresu inteligentnych inhalatorów FindAir ONE. Bazuje ono na połączeniu trzech elementów: aplikacji mobilnej umożliwiającej użytkownikowi monitorowanie stanu choroby, inteligentnej nakładki na inhalator (Findair ONE) rejestrującej oraz przesyłającej dane użytkownika do aplikacji oraz platformy do współpracy z lekarzem. Projekt systemu sztucznej inteligencji do przewidywania zaostrzeń ma być kolejnym krokiem w rozwoju tej technologii i pomagając łatwiej wykorzystać potencjał tkwiący w zbieranych danych. 

Zespół projektowy może pochwalić się szeregiem zwycięstw w konkursach dla start-upów oraz ukończeniem prestiżowych programów akceleracyjnych takich jak Startupbootcamp Digital Heath Berlin, czy EIT Health gdzie podczas finałowego konkursu Innostars Awards, spośród setek zespołów MedTech z Europy odebrał nagrodę za drugie miejsce. 

- Stworzyliśmy już niezbędne komponenty systemu zbierające dane o procesie leczenia, a teraz otrzymane wsparcie kapitałowe na poczet tego projektu pozwoli nam opracować system wyciągania wniosków. System ma na celu wesprzeć pacjentów w codziennych zmaganiach oraz podpowiadać lekarzom, na co zwrócić uwagę – mówi Tomasz Mikosz, Business Head w FindAir. – To jest kluczowych etap, który umożliwi nam sprawdzenie skuteczności takiego systemu i jego potencjału rynkowego.

W skład zespołu zarządzającego projektem wchodzą: Tomasz Mikosz, specjalista ds. biznesu, odpowiedzialny rozwój biznesu, relacje inwestorskie i analizę danych, Jacek Mikosz, projektant wzornictwa przemysłowego, architekt, zajmujący się projektowaniem produktu oraz strategią designu, oraz Michał Czyż specjalista ds. IT, odpowiedzialny za oprogramowanie, projekty systemów IoT i analizę danych.

Zespół posiada także wsparcie lekarzy i grupy doświadczonych doradców z Europy. Wśród nich są, eksperci z rynku medycznego i kapitałowego oraz doświadczeni menedżerowie firm farmaceutycznych.

System FindAir w obecnej formie zbiera i analizuje, przy każdym użyciu leku ratunkowego stosowanego w leczeniu astmy i POCHP, dane obejmujące między innymi liczbę użyć leku oraz okoliczności każdego użycia m.in. warunki pogodowe, zanieczyszczenie powietrza oraz alergeny w otoczeniu. Spółka od ponad 2,5 roku zajmuje się wyłącznie tworzeniem technologii z zakresu inteligentnych inhalatorów. Specjalizuje się projektowania urządzeń medycznych. oprogramowania mobilnego i webowego oraz analizy danych z zakresu astmy i POCHP.

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

25 najlepszych polskich startupów

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?