Finanse

TK: Próg 3089 zł jako kwota wolna od podatku niezgodny z Konstytucją.

fot. Wlodzimierz Wasyluk/East News

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustanawiające kwotę wolną od podatku na 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Zapis ten zaskarżył do TK rzecznik praw obywatelskich.

Zdaniem Rzecznika zapisy dotyczące kwoty wolnej od podatku naruszają przepis, który mówi, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

Rzecznik napisał we wniosku, że ustalenie kwoty wolnej na poziomie 3089 zł powoduje, iż opodatkowane są dochody niewystarczające na zapewnienie minimum egzystencji. Granicę tę prawo określa na poziomie 6504 zł rocznie.

Rzecznik podkreślił, że kwota wolna od podatku podlegała waloryzacji, ale ostatni raz miało to miejsce w 2006 r. Tymczasem od marca 2008 r. do marca 2014 r. ceny wzrosły o 17,9 proc.

Kwestionowane zapisy są według Trybunału Konstytucyjnego niezgodne z Konstytucją, gdyż nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującej co najmniej minimum egzystencji i jako takie utracą moc 30 listopada 2016 r.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?