Pasje

Proste recepty na trudne problemy

fot. Adobe Stock

Chcesz być milionerem? Zanim sięgniesz po kolejny poradnik pełen cudownych rad pseudoekspertów, zastanów się, czy na pewno chcesz, aby to ich autorzy stali się milionerami. Jak więc odróżnić dobrą biznesową książkę od złej? W tej pierwszej nie ma magicznych zaklęć.

W księgarniach i w bezkresnej przestrzeni internetu roi się od poradników w stylu „Jak z bankruta stać się milionerem?”, „Siedem kroków do finansowej wolności” czy „Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej?”  Ci, którym się spieszy, znajdą rady,  jak zarobić milion przed trzydziestką, jak zarobić pierwszy milion, jak zostać milionerem w 24 godz., 1 godz. lub nawet w 15 min. Bardzo niecierpliwi mogą szukać dalej i na pewno wpadną na jakąś poradę, jak to zrobić jeszcze szybciej. Po polsku, angielsku i we wszystkich innych językach świata. Bo ludzie uwielbiają poradniki. Choć żyją pod różnymi szerokościami geograficznymi, chorują na tę samą przypadłość: chcą być bogaci i to najlepiej jak najszybciej. Nie chcą jednak poddawać się jedynej terapii na tę chorobę: ciężkiej i konsekwentnej pracy, bo jest długa i nie daje gwarancji. Szukają cudownej, najlepiej jednorazowej pigułki z gwarancją na szybkie spełnienie. A to właśnie obiecują poradniki.  

Tyle, że większość zawartych w nich rad jest mniej więcej tak samo przydatna, jak konferencja z prześmiewczego mema na Demotywatorach. W sali wykładowej wypełnionej tłumem słuchaczy prelegent mówi: 

 − Zaczynamy szkolenie, jak zarobić milion w jeden dzień. Ile kosztował bilet?  

 – Tysiąc – odpowiada publiczność. 

− A ile jest miejsc na sali? – pyta prelegent.

 – Tysiąc – odpowiada sala.

 – Dziękuję. Koniec szkolenia – konkluduje prowadzący.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

25 najlepszych polskich startupów

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?