Wywiad

Szklany sufit zbyt często jest w głowach kobiet

fot. Michał Mutor

Trzeba wybrać obszar, w którym się odnajdujemy, który jest dla nas pasją. To jest kluczowe, bo podejmujemy decyzję nie na 5 lat, tylko na 40. A zarządzania zawsze można się nauczyć – mówi Agnieszka Kłos, prezeska Provident Polska.

Co dla kobiet oznacza sukces w biznesie?

Zapewne coś innego dla każdej kobiety. Są kobiety, dla których sukces w biznesie oznacza zdobycie pozycji identycznej jaką mają mężczyźni i taką samą pensję jak oni. Bardzo często jednak sukces w biznesie dla kobiety oznacza godzenie roli silnej kobiety z rolą matki. Sama jestem tego przykładem. Dla mnie właśnie największym sukcesem jest to, że jestem liderem bardzo silnego, zrównoważonego zespołu, w którym połowa to są kobiety, a jednocześnie jestem w stanie zadbać o siebie i o swoją rodzinę.

Czyli ten aspekt życia prywatnego jest ważniejszy?

Ważne, żebyśmy nie generalizowali. To są indywidualne decyzje. Najważniejsze, abyśmy mieli możliwość wyboru. Kilka lat temu uważałam, że aby mówić o sukcesie w biznesie trzeba się całkowicie poświęcić pracy. Czułam jednak konflikt wewnętrzny. Uważałam, że powinnam więcej czasu spędzać w domu, a jednocześnie robić karierę. Ważna okazała się dla mnie rozmowa z kolegą, który pewnego dnia powiedział: nie, nie możemy mieć spotkania o 16.30, ponieważ ja we wtorki i czwartki odbieram dziecko z przedszkola o tej porze, więc musimy skończyć maksymalnie do 16.00. To był dla mnie pierwszy sygnał, że mężczyźni też zmieniają podejście i oni też coraz częściej godzą różne role.

Czyli, nie ma takich stereotypowych podziałów, że mężczyźni są nastawieni na cel, osiąganie sukcesów wyników, a kobiety są bardziej rodzinne. 

Myślę, że tak. W ciągu kilku ostatnich lat nastąpiła zmiana. Mężczyźni mogą powiedzieć: muszę wyjść z pracy wcześniej, bo zajmuję się dziś dzieckiem, ale jednocześnie kobieta może powiedzieć: ja dzisiaj muszę popracować więcej i ktoś inny powinien w tym czasie zająć się domem. Jeszcze kilkanaście lat temu, w początkach mojej kariery, była duża presja na to, że trzeba myśleć, że to właśnie praca  jest priorytetem, a jeżeli sobie nie radzimy z życiem rodzinnym, to jest to nasz problem. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]