Prawo i podatki

Samowole zgodnie z prawem

fot. Adobe Stock

Nowelizacja prawa umożliwi legalizację samowoli budowlanych, które mają ponad 20 lat. To ważna informacja dla właścicieli nieruchomości, bo wielu z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich budynek jest „nielegalny”.

Rozbudowa budynku o wiatrołap czy nadbudowa o dodatkowy poziom to dla wielu inwestorów tylko modernizacja. Prawo mówi co innego – bo do przeprowadzenia takiej operacji niezbędne jest zdobycie pozwolenia na budowę. Jeśli o tym nie wiedzieliśmy, mamy poważny problem.

– Praktyka pokazuje, że większość samowoli budowlanych dotyczy budynków mieszkalnych jednorodzinnych bądź towarzyszących im budynków gospodarczych. Realizacja ich w ramach samowoli budowlanej wynikała niejednokrotnie z nieznajomości przepisów lub ich niezrozumienia – komentuje Magdalena Stanek-Sobczak, radca prawny w kancelarii Piszcz i Wspólnicy.

Do tej pory w takim przypadku właściciele nieruchomości mogli podjąć działania mające na celu legalizację samowoli. Problem w tym, że był to proces kosztowny, także po obniżkach cen z 2015 r. (przykładowo, sama legalizacja domu jednorodzinnego to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych). Rząd chce jednak wyciągnąć rękę do tych właścicieli, którzy popełnili (świadomie lub nieświadomie) błąd.

– Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane przewiduje możliwość legalizacji samowoli budowlanych bez konieczności uiszczania z tego tytułu wysokich opłat legalizacyjnych – dodaje Magdalena Stanek-Sobczak.

Obecnie w Polsce nie ma dokładnych danych, co do liczby samowoli budowlanych. Według wiceministra inwestycji i rozwoju, Artura Sobonia, jest ich nawet 500 tys. Tylko w 2018 r. nadzór budowlany w Polsce wydał ponad 1,7 tys. nakazów rozbiórki, a 280 nieruchomości zostało zalegalizowanych. – Można przypuszczać, że to niewielki odsetek istniejących samowoli – komentuje Agata Legat, radca prawny, partner kierujący Działem Prawa Administracyjnego w Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]