Finanse

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych! Sejm zagłosował za

fot. Adobe Stock

Posłowie zagłosowali za zmianami w Kodeksie spółek handlowych. Jeśli nowe prawo zostanie przyjęte przez senat, możliwe stanie się m.in. elektroniczne zgromadzenie wspólników.

Jak tłumaczą w uzasadnieniu nowelizacji przedstawiciele prezydenta, Andrzeja Dudy, z prowadzeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością związany jes szereg obowiązków, w tym konieczność corocznego przeprowadzenia zgromadzenia wspólników w celu udzielenia absolutorium członkom zarządu.

Nowe przepisy pozwolą na organizację takich zgromadzeń przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej, w tym przez internet.

- Intencją wnioskodawcy jest wprowadzenie szerokiego rozumienia instytucji elektronicznych zgromadzeń wspólników. W literaturze rozróżnia się prowadzenie spotkań w formie telezgromadzeń lub wideokonferencji. Telezgromadzenie polega na transmitowaniu w drodze elektronicznej obrad zgromadzenia odbywającego się w miejscu określonym w umowie spółki do innych miejsc, w których zgromadzeni są wspólnicy. Wideokonferencja jest natomiast rodzajem połączenia w drodze elektronicznej pomiędzy wspólnikami przebywającymi w różnych miejscach. Przy telezgromadzeniu wspólnik może znajdować się w innym miejscu, niż miejsce zgromadzenia, ale w miejscu wskazanym przez spółkę. Przy wideokonferencji wspólnik może do niej dołączyć z dowolnego miejsca mającego dostęp do komunikacji elektronicznej wykorzystywanej do prowadzenia wideokonferencji - pisze w uzasadnieniu kancelaria prezydenta.

W projekcie opracowano także narzędzia, które będą umożliwiały stworzenie protokołu elektronicznej zgromadzenia i transkrypcji obrad.

Pozytywnie o przepisach wypowiadali się m.in. przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, 

 

Przeczytaj więcej na temat nowelizacji na stronie sejmu

 

 

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

25 najlepszych polskich startupów

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?