Finanse

Belka: Zadania NBP definiuje Konstytucja

fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/EAST NEWS

- Konstytucja stanowi zabezpieczenie przed zmianami prawnymi, które miałyby umożliwić m.in. bezpośrednie finansowanie gospodarki z budżetu państwa czy też poszerzenie mandatu Narodowego Banku Polskiego o wspieranie gospodarki - powiedział prezes NBP Marek Belka podczas X Kongresu Ryzyka Bankowego BIK, komentując pomysły zgłaszane podczas kampanii wyborczej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Dodał, że NBP analizował sytuację w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech w kwestii finansowania przedsiębiorstw z udziałem banków centralnych - w pierwszym z tych krajów nie widać było większych efektów, natomiast na Węgrzech efekty były "lekko pozytywne". Podkreślił przy tym, że sytuacja na Węgrzech była inna niż w pozostałych krajach.

Przed wyborami PiS zgłosiło pomysł, by NBP udzielał bankom komercyjnym nisko oprocentowanych (lub nieoprocentowanych) kredytów, dzięki którym te komercyjne instytucje kredytowałyby inwestycje przedsiębiorstw. Podobny program - "funding for lending" - prowadzi Bank of England od 2012 r. PiS chciałby przeznaczyć 20 proc. PKB Polski na rozwój inwestycji, tj. ok. 350 mld zł w okresie 6 lat.

Belka odniósł się także do propozycji zmian mandatu NBP - PiS chce "poszerzenia go o wspieranie gospodarki". - Zmiana mandatu wiąże się nie tylko ze zmianą konstytucji, ale gdybyśmy chcieli wprowadzić taki mandat, jaki jest w Fed, to nie jestem pewien, czy nie stawia nas to poza Unią Europejską. Jakakolwiek rozmowa o zmianie mandatu jest jeszcze pewną inercją pokampanijną - podsumował szef banku centralnego.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?