Nowe Technologie

Wszystkie rzeczy w internecie

fot. materiały prasowe

Aplikacje na naszych smartfonach zdają się dawać nam nieograniczone możliwości, ale to tylko niewielki ułamek tego, na co pozwala tzw. internet rzeczy. Już teraz do globalnej sieci można podłączać tysiące różnych urządzeń: od kamerek internetowych po ekspresy do kawy i rolety w oknach. Jaką z tego możemy mieć korzyść?

W 2020 r. do sieci będzie podłączonych ponad 30 mld różnych urządzeń – twierdzą analitycy rynku internetu rzeczy. To oczywiście bardzo ogólne szacunki, bo przecież nie wiadomo jeszcze dokładnie, co konkretnie będzie można łączyć z internetem i na ile rzeczywiście będziemy chcieli to robić. Faktem jest jednak, że ogromna sieć „rzeczy” znajdujących się online całkowicie zmieni nasze życie, może nawet je zdominuje. Na pewno da nam ogromne możliwości, lecz jednocześnie stworzy nowe zagrożenia. 

Warto o tym pamiętać już teraz, gdy korzystamy z asystenta Google albo Alexy (głosowy asystent Amazona), bądź podłączamy do internetu drukarkę, kamerę monitoringu lub inne urządzenia. 

Aż roi się od włamań do firmowych sieci dokonanych dlatego, że ktoś niedbale skonfigurował dostęp do zarządzania takim urządzeniem. Przykład? Haker ostrzegł właściciela jednej z amerykańskich firm przez głośniki zintegrowane z kamerami monitoringu, że powinien zmienić standardowe hasło dostępu. Inny włamywacz wydrukował z kolei ostrzeżenie o niebezpieczeństwie na firmowych drukarkach. W obu przypadkach niefrasobliwi użytkownicy mieli szczęście spotkać uczciwych hakerów.

Oczywiście to dość jaskrawe przykłady, które pokazują, że – jak zawsze działając w globalnej sieci – trzeba zachować zdrowy rozsądek. 

Oszczędzają (nie tylko) bogaci

Internet rzeczy, jeśli będziemy mądrze korzystać z jego możliwości, może bowiem przynieść sporo korzyści. Także w firmie i również tych, które znajdą odzwierciedlenie w wyniku finansowym. Wspomnijmy choćby o technologiach znanych pod ogólną nazwą „inteligentny dom”, które równie dobrze można by nazwać „inteligentnym biurem”. Chodzi po prostu o przeróżne czujniki, które dzięki skoordynowanej pracy mogą zarządzać ogrzewaniem, przewietrzaniem, instalacją elektryczną i gazową, oświetleniem, klimatyzacją, roletami, zamkami w drzwiach, systemem kamer monitoringu… Praktycznie wszystkim! 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]