Trendy

Zarobić na zielonym

fot. Adobe Stock

Czy można zarobić na inwestycjach związanych z ochroną klimatu? Choć świadomość zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi rośnie, to polskich funduszy oferujących znośne zwroty na razie brakuje.

Tylko w Polsce tegoroczne inwestycje w budowę mikroelektrowni słonecznych (fotowoltaika) mają sięgnąć 3 mld zł (za raportem Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 przygotowanym przez Instytut Energii Odnawialnej). Na świecie inwestycje w odnawialne źródła energii sięgnęły 300 mld dol. w 2017 r. (za Międzynarodową Agencją Energii) i aby faktycznie zredukować ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, inwestycje te muszą nadal rosnąć i to bardzo szybko. Tym razem to nie moda prowadząca do baniek spekulacyjnych, ale historyczna konieczność może zadecydować o nowej hossie w inwestycjach, która – poza korzystnym wpływem na środowisko i nasze życie – może być także źródłem zysków dla tych, którzy zdecydują się w nią zaangażować. Postanowiliśmy przyjrzeć się możliwościom pomnażania kapitału na inwestycjach związanych z ochroną klimatu. 

Sama idea zarabiania na walce z klimatem nie jest zresztą wcale nowa. Już przed dekadą pojawiały się w Polsce pierwsze lokaty strukturyzowane, z których zyski powiązane były z notowaniami indeksów grupujących spółki czystych technologii czy odnawialnych źródeł energii. Mimo globalnej skali problemu nie obserwowaliśmy jednak światowego runu na akcje producentów paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. Konkurencję na giełdach wygrały nowoczesne, ale z dzisiejszego punktu widzenia, tradycyjne biznesy, dla których walka o środowisko jest pomijalnym i raczej PR-owym wymiarem działalności, by wspomnieć o Amazonie, Apple czy Netfilksie.

Specjalista poszukiwany

Można więc mieć nadzieję, że podejmowane coraz liczniej działania na rzecz ochrony klimatu, przede wszystkim związane z zastępowaniem technologii zostawiających ślad węglowy, dopiero przełożą się na zainteresowanie inwestorów wspieraniem producentów alternatywnych źródeł energii, niskoemisyjnych środków transportu czy ekologicznej żywności, by wymienić trzy najbardziej szkodliwe dla planety obszary działalności człowieka. Sprawdźmy więc, w jaki sposób można zająć pozycję i przygotować się do przyszłych wzrostów cen akcji wciąż wąskiej grupy spółek i czy pierwsze symptomy hossy przypadkiem już się nie pojawiły.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]