Finanse

Mała firma – duże podatki? Jak płacić mniej

fot. Adobe Stock

Szybko rosnące dla małych firm składki ZUS i coraz ciaśniejsza fiskalna sieć, wymuszają na drobnych przedsiębiorcach staranny wybór formy opodatkowania. Bo to właśnie na tym da się naprawdę sporo oszczędzić.

Dla niedużych firm fundamentalne są w tym kontekście dwa podstawowe dylematy. Pierwszy –  czy warto, jeśli się nie musi, stać się płatnikiem VAT. A drugi – głównie dla najmniejszych przedsiębiorców, osób fizycznych: jaką formę opodatkowania dochodu powinni wybrać, by zapłacić mniej urzędowi skarbowemu – PIT na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, PIT liniowy, ryczałt czy kartę podatkową.

VAT – diabeł tkwi w szczegółach

Oczywiście decyzja, czy stać się płatnikiem tego podatku, czy też nie, dotyczy wyłącznie przedsiębiorców o rocznych obrotach ze sprzedaży nie przekraczających 200 tys. zł. Można wybierać, jeśli są one niższe. Jeszcze nie tak dawno temu w wielu branżach tym najmniejszym nie opłacało się być płatnikiem VAT. No chyba że dopiero startowali, a przy tym z miejsca musieli dokonywać dużych inwestycji, choć nie notowali na razie wysokiej sprzedaży. Bo dzięki wejściu w VAT, mogli (i nadal mogą) liczyć na wysokie zwroty podatkowe. Opłaca się też owatowanie firmom kupującym produkty o wysokiej stawce VAT, a oferującym dobra i usługi obłożone stawką obniżoną. No i sprzedającym wytwarzaną przez siebie ofertę bezpośrednio konsumentom – więc często znacznie taniej od watowskiej konkurencji. 

Na pewno nie kalkulowało się to jednak, i to jeszcze niedawno, całej reszcie małych firm, zwłaszcza notujących niewielkie przychody i koszty. Ale w 2018 r. w ramach uszczelniania systemu wprowadzono tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia VAT (dotyczącego usług budowlanych) – a to naprawdę dużo zmieniło.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]