Strategie

Domy z klocków to przyszłość

fot. materiały prasowe

Dom w parę dni? Tyle trwa budowa budynków modułowych. Dziś klient musi tylko wybrać wzór i parametry z katalogu, a po kilku miesiącach dom przyjedzie z fabryki.

Moduł jest coraz bardziej popularny. Przewiduje się, że globalna wartość rynku budynków prefabrykowanych wzrośnie z 92,18 mld dol. w 2018 r. do 129,67 mld w 2023 r. Krocie na tym rynku zarabiają przede wszystkim duże, globalne firmy deweloperskie – jak polski Unibep i Pekabex. 

Firmy te stawiają na eksport na rynki skandynawskie, bo tam istnieje największy popyt na ustandaryzowane produkty. Ale dzięki prostocie produkcji oraz dostępności materiałów i know-how domy modułowe stają się też biznesem dostępnym dla mniejszych przedsiębiorców.

Świat lubi moduł

O domach modułowych na świecie mówi się teraz głównie w kontekście domu przyszłości. To inteligentne jednostki, które mają zapewnić energetyczną efektywność, łatwość montażu oraz możliwość mieszkania w nietypowych miejscach. 

Przykłady sukcesów można mnożyć. Słowacki projekt ARK Shelter stworzył zespół architektów (w tym Polak, Jakub Senkowski), który pracował przez trzy lata nad modułem. Projekt pozwala stworzyć neutralne środowiskowo schronienie np. na górskim zboczu czy w lesie. Swój pomysł ma też duńska gwiazda architektury – Bjarke Ingels. Jego A45 to pokręcony wizualnie, choć praktyczny pomysł na dom weekendowy. Stawia je w lesie jeden z deweloperów spod Nowego Jorku. Z kolei w Hongkongu James Law, projektant i założyciel pracowni Cybertecture, chce budować domy z betonowych rur. Na razie jest to idea, ale jednoosobowe mieszkania mają być odpowiedzią na kryzys mieszkaniowy w tym przeludnionym państwie-mieście. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]