Strategie

Powrót podatku od handlu. Będzie drożej

fot. East News

Majowy wyrok Sądu, organu TSUE, oznacza niemal pewny powrót podatku handlowego już od stycznia 2020 r. Jak wynika z nowych zapowiedzi rządu, może się to stać jeszcze we wrześniu br. Sieci handlowe zapłacą setki milionów złotych miesięcznie, ale realny koszt może ponieść kto inny.

17 mln zł miesięcznie – to granica przychodów, która zadecyduje o tym, która sieć handlowa zapłaci podatek od sprzedaży detalicznej. Choć potencjalnie istnieje jeszcze szansa, że podatek nie zostanie wprowadzony (Komisja Europejska może odwołać się od wyroku), to w praktyce wszyscy szykują się na jego wprowadzenie.

– Będą nim objęte sieci handlowe z kategorii spożywczych i FMCG, ale także wiele marek prowadzących sprzedaż odzieży, biżuterii, mebli, wyposażenia wnętrz, elektroniki, RTV i AGD oraz w kategorii zdrowie i uroda czy tych ze sprzętem sportowym. Każda z tych kategorii działa w innych warunkach konkurencyjności i na nieco innych marżach. W zależności od kategorii i kondycji danej spółki, podatek ten może doprowadzić do zmian w strukturze kanałów sprzedaży czy konsolidacji na rynku – przestrzega Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Bo podatek płacony będzie od przychodu, a nie od zysku. Czyli przełoży się na dodatkową presję na wyniki sieci. Marże w branży handlowej wynoszą od kilku do kilkudziesięciu procent (w przypadku spółek modowych). Tyle że w ostatnich latach sieci borykają się z coraz większymi problemami z ich utrzymaniem. Rosną koszty pracy i energii, a na rynku obserwowana jest bardzo silna konkurencja. Podatek dużym sieciom nie pomoże…

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]