Strategie

Wina bez alkoholu. Czy powtórzą piwny sukces?

fot. Adobe Stock

Duża oferta piw bezalkoholowych nikogo już nie zaskakuje. Na rynku coraz śmielej poczynają sobie producenci win bez alkoholu. Do gry wchodzą już duzi gracze. Coś co wczoraj było niszą, dziś może być hitem.

Rok 2018 w branży napojowej należał do kategorii piw bezalkoholowych. Swoje produkty na rynek wypuścili najwięksi producenci, przez co mogliśmy obserwować swoisty wyścig na nowości. – Segment bezalkoholowych piw w 2018 r. urósł o 77 proc. w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy – tłumaczy Edyta Prokopiuk, Senior Client Consultant w firmie badawczej Nielsen.

Nasz kraj nie jest przy tym wyjątkiem na skalę międzynarodową. – W Polsce pojawiają się trendy, które rozwinęły się już w krajach Europy Zachodniej lub Stanach Zjednoczonych. Dobrymi przykładami są piwa kraftowe, boom na gin oraz prosecco czy wzrost popularności piw bez procentów zarówno tych smakowych, jak i klasycznych – dodaje Edyta Prokopiuk.

Pora na wino

Tymczasem w tym roku coraz większą popularnością cieszą się bezalkoholowe wina. – Już teraz na rynku mamy ponad 70 wariantów win bezalkoholowych zarówno musujących, jak i spokojnych – komentuje ekspertka firmy Nielsen. 

W porównaniu do tysięcy produktów klasycznych, z alkoholem, to wciąż niewielka liczba. Ale szybko się zmienia, bo na rynku obserwowany jest mocno rosnący popyt. Widać to szczególnie w niezależnych sklepach (co ciekawe, częściej na wsiach), w których w ciągu ostatnich miesięcy wina bezalkoholowe stały się prawdziwym hitem. Zjawisko to tłumaczy Paulina Wardak, menadżer ds. marketingu w Faktorii Win należącej do jednej z największych sieci hurtowni w Polsce – Grupy Eurocash.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]