Liderzy

Skok na szczyt

fot. Filip Miller

Ma 24 lata i właśnie kończy pisać pracę magisterską. Przy okazji zarządza jedną z największych firm HR-owych w Polsce. Jakub Stojek to nowy laureat programu CEO for One Month realizowanego przez grupę Adecco.

W dzieciństwie nigdy nie chciał być dyrektorem. Jak inni w jego wieku marzył raczej o tym, by zostać piłkarzem, najlepiej bardzo sławnym. Choć ostatecznie kariery sportowej nie zrobił, ocalił w sobie to, co w sporcie jest najważniejsze – chęć rywalizacji. Ostatnio w jego życiu było jej całkiem sporo, dokładnie 2 tys. potyczek. To właśnie tylu kandydatów pokonał w konkursie na dyrektora zarządzającego polskim oddziałem Grupy Adecco przeprowadzonego w ramach programu CEO for One Month. Przez miesiąc będzie nie tylko pobierał dyrektorską pensję, ale przede wszystkim wspólnie z dyrektorem generalnym Adecco Polska Anną Wicha brał udział w zarządzaniu spółką. O kim mowa? – o 24-letnim studencie SGH Jakubie Stojku. 

Kiedy zobaczyłem ogłoszenie o programie, pomyślałem, że musi być ono zmyślone. Nie spotkałem się jeszcze z firmą, która oferowałaby możliwość rozpoczęcia kariery od najwyższego stanowiska – wspomina Kuba Stojek, laureat konkursu. – Słowo „CEO” występujące w tytule ogłoszenia nie dawało mi jednak spokoju. Sprawdziłem wszystko dokładnie. Informacje były prawdziwe, a skoro pojawiła się okazja na odniesienie sukcesu, wiedziałem, że nie mogę przejść obok niej obojętnie – dodaje.

Kariera w odcieniach młodości

CEO for One Month to konkurs, który organizowany jest w Polsce już po raz szósty. – Wszystko zaczęło się w Norwegii. Tamtejszy oddział Adecco poszukiwał sposobu na zachęcenie młodych ludzi do pracy. Wśród różnych propozycji powstał pomysł, by dać osobom będącym na początku kariery możliwość zobaczenia firmy z perspektywy prezesa. Program okazał się strzałem w dziesiątkę, spłynęły tysiące aplikacji – mówi Anna Wicha, dyrektor generalny polskiego oddziału Adecco. Po Norwegii szybko przystąpiły do niego inne kraje. W 2019 r. wyłoniono 46 CEO for One Month z oddziałów Adecco znajdujących się na całym świecie. Już teraz walczą oni w konkursie globalnym. Zwycięzca będzie przez miesiąc zarządzał firmą u boku prezesa grupy Alaina Dehaze.

Choć konkurs skierowany jest do ludzi młodych nie oznacza to, że są to osoby na początku kariery. Wielu z nich ma już pokaźne dokonania na swoim koncie. Kuba Stojek swój pierwszy biznes rozpoczął w drugiej klasie liceum. Jego pomysł na firmę związany był ze szkołą i amerykańskim snem. Na prośbę kolegów zaprojektował bluzy sportowe z logo liceum, do którego uczęszczali – takie jakie nosi młodzież zza oceanu. Miała być to alternatywa dla klasycznych mundurków szkolnych. Chwyciło. Dziś Rascal Industry ma na swoim koncie wiele realizacji dla uczelni czy firm prywatnych. Doświadczenie w Adecco to jednak zupełnie nowy etap w rozwoju kariery Kuby. – Zdecydowałem się na udział w konkursie przede wszystkim dlatego, aby dowiedzieć się, jak kieruje się dużym zespołem w odpowiedzialny sposób. Większość osób zarządzających ludźmi zna rozróżnienie na bossa i lidera. Podczas tego miesiąca chciałbym nauczyć się tego jak być liderem – mówi. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?