TEMAT NUMERU

5 sposobów na milionera

fot. Adobe Stock

Nauką i pracą ludzie się bogacą – tak mówi ludowe polskie przysłowie. Badania naukowe i życiorysy ludzi, którzy osiągają spektakularne efekty w biznesie pokazują, że klucz do sukcesu ukryty jest gdzie indziej.

1. Nie patrz na oceny, dostrzeż potencjał

Thomas Edison, wielki wynalazca, twórca żarówki, to także założyciel prestiżowego magazynu „Science” oraz przedsiębiorca, który dał podwaliny jednej z największych firm z branży energetycznej na świecie – General Electric. Gdyby jednak przyjrzeć się jego karierze szkolnej, można byłoby mieć poważne wątpliwości, czy odniesie w życiu sukces. Naukę zaczął w wieku 8 lat, ale do szkoły chodził zaledwie kilka miesięcy. Przez nauczycieli postrzegany był jako tępy – bo nie potrafił zapamiętać wiedzy, którą próbowali mu wpoić, i krnąbrny – bo bez przerwy zadawał pytania. Tymczasem badacze z Harvard Bussiness School udowodnili, że ludzie, którzy zadają dużo pytań mają znacznie większe szanse nie tylko na sukces w biznesie, ale także na osiągnięcie satysfakcjonującej pozycji społecznej. Pytanie „dlaczego” to zdaniem Taiichi Ohno jednego z szefów i ojców sukcesu Toyoty podstawa postępu. W szkole pytania i dociekliwość nie zawsze są cenione.

Trwające od niemal 50 lat amerykańskie badania nad utalentowanymi dziećmi Study of Mathematically Precocious Youth (SMPY) pokazują, że szkoła nie zawsze dostrzega tych, którzy mają talent, raczej woli premiować średniaków, którzy dobrze wpisują się w model szkolny i ograniczają się do sumiennego realizowania stawianych przed nimi zadań. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]