Gospodarka

Szałamacha ministrem gospodarki i finansów. Prasowa giełda nazwisk ministrów

fot. Stefan Maszewski/REPORTER/EAST NEWS

Na czele połączonych resortów gospodarki i finansów stanie Paweł Szałamacha, a nowym resortem energetyki kierować będzie Piotr Naimski, informuje "Gazeta Polskia Codziennie".

Zreorganizowane mają być też gospodarcze struktury rządu. Połączonymi w jeden urząd Ministerstwem Gospodarki i resortem finansów ma kierować Paweł Szałamacha. Zlikwidowane zostanie Ministerstwo Skarbu Państwa. Powołany będzie za to nowy resort ds. energetyki, na czele którego ma stanąć Piotr Naimski - czytamy w gazecie.

"Gazeta Wyborcza" przewiduje, że Ministerstwem Finansów pokierują Stanisław Kluza, były szef KNF, bądź Mateusz Morawiecki.

Paweł Szałamacha jest posłem na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, współzałożycielem Instytutu Sobieskiego, publicystą. W latach 2005-2007 był wiceministrem skarbu, w randze podsekretarza stanu, a następnie sekretarza stanu.

Piotr Naimski od listopada 2005 r. do listopada 2007 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki odpowiedzialnym za bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych do Polski. W 2008 r. został doradcą szefa BBN i członkiem Zespołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w Kancelarii Prezydenta RP. W październiku 2011 r. został wybrany posłem na Sejm z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Stanisław Kluza był wiceministrem finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a od lipca do września 2006 r. szefem tego resortu. Potem został pierwszym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego, która powstała z połączenia instytucji nadzorujących osobno banki i handel na giełdzie. Kadencję zakończył 12 października 2011 r.

Mateusz Morawiecki jest prezesem banku BZ WBK - drugiego co do wielkości prywatnego banku w Polsce, po należącym do włoskiej grupy UniCredit Pekao. Ma opinię świetnego menedżera i ekonomisty. Jest synem Kornela Morawieckiego (ojciec kandydował do Sejmu z listy Pawła Kukiza), twórcy Solidarności Walczącej.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]